W niedzielę wszystko zależy od naszego "x"
Aby w niedzielnych wyborach do Parlamentu
Europejskiego nasz głos był uznany za ważny, należy postawić znak
"x" w kratce po lewej stronie nazwiska jednego z kandydatów do PE.
Lokale wyborcze będą otwarte tego dnia od godz. 8 do 22.
06.06.2009 19:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak przebiega głosowanie?
Każdy wyborca, po okazaniu dowodu tożsamości w lokalu wyborczym, otrzyma białą kartę, na której listy poszczególnych komitetów wyborczych ułożone będą w kolumnach w kolejności wylosowanych numerów. Na każdej liście znajdziemy od 5 do 10 nazwisk.
W okręgu śląskim na karcie do głosowania będzie 12 list, w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim - 11, a w pozostałych 11 okręgach będzie na kartach 10 list.
W jaki sposób zaznaczyć kandydata?
Głos będziemy mogli oddać tylko na jedną listę, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego przez nas kandydata.
Wskazując na więcej niż jednego kandydata z jednej listy, także oddamy ważny głos, ale głos zaliczony zostanie tej osobie, która ma wyższe miejsce na liście.
Kiedy głosowanie jest nieważne?
Z kolei głos będzie nieważny, jeżeli przy żadnym nazwisku nie postawimy znaku "x" lub zagłosujemy na dwóch lub więcej kandydatów z różnych list.
Z ilu osób można wybierać?
O 50 mandatów do Parlamentu Europejskiego będzie ubiegało się 1301 kandydatów. Wśród nich jest 306 kobiet i 995 mężczyzn; najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy 81.
O jeden mandat będzie walczyło 26 kandydatów. Głosowanie rozpocznie się o godz. 8. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 22.
Kto może głosować?
Uprawnionych do głosowania jest 30 mln 714 tys. 800 osób.
Lista osób uprawnionych do głosowania jest stale uaktualniana - jeśli ktoś w dniu wyborów ukończy 18 lat, to dane te znajdą się w spisie wyborców.
Według danych PKW osób, które po raz pierwszy będą mogły oddać głos, jest 875 644.
Jest też 313 osób - obywateli innych unijnych państw, którzy zgłosili zamiar wzięcia udziału w głosowaniu w Polsce i zostali wpisani do rejestru wyborców.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Wyborcy, którzy nie dopisali się do spisu wyborców, a przebywają poza miejscem stałego zamieszkania powinni mieć przy sobie także zaświadczenie ze swojej gminy.
Z kolei wyborcy głosujący za granicą w krajach należących do Unii Europejskiej, aby mogli otrzymać kartę do głosowania, muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Natomiast ci, którzy przebywają w państwach poza UE, są zobligowani do posiadania paszportu.