PolskaW Muzeum Auschwitz będzie nowa polska wystawa

W Muzeum Auschwitz będzie nowa polska wystawa

Martyrologię ponad 450 tysięcy Polaków i polskich Żydów deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz upamiętni nowa ekspozycja w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Gotowa ma być za trzy lata - podało biuro prasowe muzeum.

W Muzeum Auschwitz będzie nowa polska wystawa
Źródło zdjęć: © AFP

Nowa, stała wystawa zastąpi otwartą 25 lat temu ekspozycję "Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945". Dostępna ona jest w bloku 15. na terenie byłego obozu Auschwitz I.

- Ekspozycja skupi się na przedstawieniu historii polskich ofiar obozu, a także opowie o jego historii z lokalnej perspektywy Ziemi Oświęcimskiej, między innymi o pomocy, jakiej mieszkańcy udzielali więźniom. Autorem scenariusza będzie historyk i wieloletni kustosz z działu wystawienniczego muzeum Mirosław Obstarczyk - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

Ekspozycja składać się będzie z dwóch części. Parter bloku 15. poświęcony będzie losowi Polaków i polskich Żydów kierowanych przez Niemców do obozu. - Auschwitz jest największym polskim cmentarzem. Naziści deportowali do niego w ramach okupacyjnej polityki represji ponad 450 tysięcy polskich obywateli: około 300 tysięcy polskich Żydów oraz około 150 tysięcy Polaków - powiedział Obstarczyk.

Na piętrze znajdzie się nowa wystawa, która przedstawi historię obozu Auschwitz z lokalnej perspektywy. Opowie ona między innymi o wysiedleniach, które towarzyszyły budowie i rozbudowie kompleksu Auschwitz, o represjach wobec okolicznej ludności i działaniach przyobozowego ruchu oporu.

Wspomniane zostaną także niemieckie plany przebudowy miasta, istnienie kompleksu obozów pracy zlokalizowanych na przedmieściach miasta oraz obecność niemieckich cywilów w pobliżu Auschwitz; zwłaszcza specjalistów nadzorujących dla koncernu IG Farben budowę fabryki kauczuku syntetycznego i paliw płynnych w Monowicach, przy wznoszeniu której wykorzystywano przede wszystkim pracę więźniów obozu.

Jednym z istotnych tematów polskiej ekspozycji będzie pomoc niesiona więźniom przez okolicznych mieszkańców. Była różnorodna: od nielegalnego dostarczania żywności i lekarstw, poprzez pomoc w przesyłaniu korespondencji, aż po organizację ucieczek.

- W wydanej przez muzeum publikacji pod redakcją Henryka Świebockiego "Ludzie dobrej woli" znalazło się ponad 1,2 tysiąca biogramów osób zaangażowanych w akcję pomocy. To tylko część o wiele większej grupy osób, które z narażeniem życia starały się ulżyć niedoli więźniów obozu - podkreślił Mirosław Obstarczyk.

Wyeksponowane zostaną także podstawowe informacje dotyczące przebiegu II wojny światowej w Polsce oraz specyficznego charakteru okupacji na ziemiach polskich.

Zdaniem Pawła Sawickiego z biura prasowego muzeum projekt wpisuje się w szersze zmiany ekspozycyjne prowadzone obecnie w placówce. - W tej chwili trwają pracę nad scenariuszem nowej wystawy głównej. Jeszcze w tym roku powinien rozpocząć się duży międzynarodowy konkurs na koncepcję plastyczną nowej ekspozycji. Przygotowywana jest także nowa wystawa wstępna oraz ekspozycja sztuki obozowej - powiedział.

- Od kilku lat w Miejscu Pamięci sukcesywnie wymieniane są tak zwane wystawy narodowe. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie zajmuje się zmianą wystawy żydowskiej, a 27 stycznia otwarto część nowej ekspozycji rosyjskiej. Trwają także prace przy kilku innych wystawach, dlatego polska ekspozycja jest w tej chwili jedną z najstarszych. Jej zmiana jest niezbędna, zwłaszcza, że muzeum odwiedzają setki tysięcy osób z całego świata - dodał szef działu wystawienniczego muzeum Mirosław Obstarczyk.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są wystawy: austriacka, belgijska, francuska, holenderska, jugosłowiańska, polska, rosyjska, węgierska, włoska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom czeskim, a także walce i zagładzie Żydów w latach 1933-1945.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)