W lutym premiera filmu "Popiełuszko"
Premiera filmu fabularnego "Popiełuszko",
opowiadającego o zamordowanym w 1984 r. kapelanie "Solidarności",
odbędzie się 16 lutego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Dzień
później film będzie pokazany na Jasnej Górze.
29.01.2009 | aktual.: 30.01.2009 09:39
Częstochowski klasztor był jednym z wielu miejsc, gdzie film został zrealizowany. Na Jasnej Górze, w sali papieskiej, 17 lutego obejrzą go głównie księża - duszpasterze Ludzi Pracy, którzy w tym czasie będą uczestniczyć w dorocznych rekolekcjach, a także zaproszeni goście. To właśnie ks. Jerzy Popiełuszko zainicjował w 1983 r. doroczne pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.
Pokazy premierowe filmu odbędą się też w innych miastach. Zdjęcia do filmu kręcono w całej Polsce, m.in.: w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Zakopanem, Bytomiu i Bartoszycach. Na ekrany kin film wejdzie 27 lutego. Od tego dnia będzie wszyscy chętni będą mogli obejrzeć go także na Jasnej Górze.
Film "Popiełuszko", według scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, przedstawia życie ks. Jerzego od dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, po proces rodzenia się jego legendy w czasie stanu wojennego. Zabójstwo księdza przez funkcjonariuszy SB jesienią 1984 r. wywołało wstrząs i oburzenie społeczne.
W filmie losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski lat 80. Odtworzone zostały m.in.: strajki w sierpniu 1980 r. oraz manifestacje stanu wojennego, tłumione przez władze PRL. Obraz jest skierowany przede wszystkim do młodego pokolenia.
Przygotowania do produkcji trwały kilka lat. Twórcy zgromadzili obszerną dokumentację i nawiązali kontakt z licznymi świadkami życia ks. Popiełuszki. Producentem filmu, którego budżet wynosił blisko 12 mln zł, jest firma Focus Producers. Obraz jest współfinansowany m.in. ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz samorządu woj. mazowieckiego.
W rolę księdza Popiełuszki wcielił się Adam Woronowicz. Wystąpili też m.in.: Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Krzysztof Kolberger, Marek Frąckowiak, Radosław Pazura, Marta Lipińska, Kazimierz Kaczor i Władysław Kowalski.