W Katowicach we wtorek może nie być wody
Mieszkańcy kilku dzielnic Katowic, m.in. dużych osiedli mieszkaniowych, będą mieli we wtorek kłopoty z dostawami wody. Obniżenie jej ciśnienia, a nawet całkowity brak wody w kranach, to efekt prac przy infrastrukturze wodociągowej.
20.04.2010 | aktual.: 20.04.2010 09:48
Problemy wystąpią między godz. 6.00 a 22.00 w dzielnicach Janów, Nikiszowiec, Szopienice, Giszowiec, Zawodzie oraz na osiedlu Paderewskiego. W Giszowcu i Zawodziu wody może nie być wcale, w pozostałych dzielnicach należy się liczyć ze znacznie mniejszym strumieniem w kranach.
Utrudnienia są związane z wyłączeniem przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jednej z dwóch głównych magistrali wodociągowych zasilających Katowice. To konieczne na czas prac zabezpieczających zbiorniki wyrównawcze w dzielnicy Murcki przed skutkami szkód górniczych.
Zaplanowane na wtorek prace to drugi etap robót. Pierwszy, przeprowadzony w marcu, oprócz zabezpieczenia zbiorników w Murckach, służył też regulacji sieci wodociągowej Katowickich Wodociągów. Wówczas również w Katowicach było wiele miejsc, gdzie woda nie docierała niemal przez całą dobę.
Jak poinformowała rzeczniczka Katowickich Wodociągów, Agnieszka Jaszkaniec, wyłączenie magistrali powoduje konieczność zmiany kierunków zasilania w wodę. Firma już od połowy zeszłego tygodnia odpowiednio reguluje sieć wodociągową.
Całość prac potrwa do 27 kwietnia, kiedy zostanie przywrócony dotychczasowy układ zasilania. - W tym czasie mogą występować okresowe zakłócenia w dostawie wody, w postaci obniżonego ciśnienia. Zmiana kierunku przepływu wody może też spowodować pogorszenie jej parametrów. Nad jakością wody stale czuwają nasze służby laboratoryjne - zapewniła rzeczniczka.
Do dzielnic, gdzie we wtorek nie będzie wody lub będą z nią problemy, Katowickie Wodociągi wyślą beczkowozy; trzy będą kursowały w dzielnicy Giszowiec, dwa w dzielnicy Zawodzie.
Zgłoszenia o braku wody przez całą dobę przyjmują dyspozytorzy Katowickich Wodociągów pod numerami telefonów: 32 78 82 410, 32 25 64 809, 32 25 65 537 oraz bezpłatnym 994. Dyspozytorzy będą również informować o dokładnej lokalizacji beczkowozów.