W Katedrze Wawelskiej inauguracja Roku Chopinowskiego
Odsłonięcie medalionu Fryderyka Chopina w Krypcie Wieszczów Katedry na Wawelu i koncert fortepianowy w Katedrze - to główne punkty uroczystej inauguracji Roku Chopinowskiego w Krakowie, jaka w niedzielę odbyła się na Wawelu.
Wydarzenia te poprzedziła msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
- Chcemy podziękować za dar życia i twórczości Fryderyka Chopina. Chcemy jednocześnie prosić o wrażliwość wobec piękna jego muzyki, by prowadziła nas do źródła piękna, do samego Boga - powiedział przed mszą kard. Dziwisz. Jak stwierdził, poprzez wmurowanie medalionu w Krypcie Wieszczów "postać Fryderyka Chopina wpisze się symbolicznie w znakomity orszak naszych znakomitych rodaków, których pamięci strzeże katedra".
- Dwusetna rocznica urodzin naszego genialnego kompozytora uświadamia nam, że człowiek obdarzony jest wrażliwością na dobro, prawdę i piękno. Te kategorie otwierają nas na świat ducha i ostatecznie prowadzą do tego, który jest nieskończonym dobrem, pięknem i prawdą. Prowadzą nas do Boga - powiedział metropolita w homilii. Przywołał słowa Jana Pawła II, że w twórczości artystycznej człowiek bardziej niż w inny sposób objawia się jako obraz Boży.
Jak stwierdził kardynał, "Fryderyk Chopin niewiele mówił o Bogu, był człowiekiem, który dyskretnie wyrażał swoją wiarę, ale o Bogu mówi piękno jego utworów, odsłaniających niezwykły bogaty świat jego wnętrza, jego duchowości." - Chopin dotyka najbardziej wrażliwych stron ludzkiego serca, otwartego na miłość, prawdę i piękno. Jego dzieła budzą w nas pragnienie i tęsknoty, które ostatecznie może zaspokoić sam Bóg. Dlatego wprowadzamy go dziś symbolicznie w podwoje Katedry Wawelskiej, stawiamy obok największych synów naszego narodu - niech będzie to znak wdzięczności za jego ogromny wkład w dziedzictwo kultury polskiej i światowej" - powiedział kardynał. "Niech jego dzieła uszlachetniają nasze dusze, niech wznoszą nasze serca do krainy odwiecznej harmonii i piękna - dodał kardynał.
Uroczystości odsłonięcia medalionu w krypcie dokonał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, medalion poświecił kard. Stanisław Dziwisz. Obecny był także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego Waldemar Dąbrowski.
Medalion z białego, greckiego marmuru wkomponowano w płytę z wapienia opatrzoną napisem "Wielkiemu artyście, naród". Płyta ta została umieszczona tuż przy wejściu do krypty, naprzeciwko pomnika Norwida. Kopię medalionu wykonał krakowski rzeźbiarz Wojciech Kurdziel. Inicjatorami upamiętnienia kompozytora w Katedrze na Wawelu byli: kompozytor Stanisław Radwan i radna Małgorzata Radwan-Ballada, płytę z popiersiem Chopina ufundowały władze Krakowa.
Z okazji odsłonięcia medalionu Chopina listy przysłali: prezydent RP Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. Prezydent Kaczyński w swoim liście, odczytanym przez ministra Andrzeja Dudę, podkreślił, że Fryderyk Chopin "łącząc tradycję z nowoczesnością oraz pielęgnowanie tradycji z otwartością na świat był wzorem nowoczesnego patrioty - odważnego i otwartego". Prezydent wyraził radość, że idea symbolicznego włączenia Chopina w poczet wieszczów zmaterializuje się w krypcie Wawelskiej Katedry, miejsca najżywiej "budzącego świadomość, że polskość jest wielką pozytywną wartością, godną kultywowania i stanowiącą powód do dumy".
Z kolei Donald Tusk, w liście odczytanym przez ministra Zdrojewskiego, stwierdził m.in., iż - jego zdaniem - "Rok Chopinowski pozwoli lepiej zrozumieć, jakim narodowym skarbem jest dzieło tego niezwykłego kompozytora". Jak stwierdził min. Zdrojewski, "odsłaniając medalion w krypcie wawelskiej, uczynimy w jakimś sensie tę kryptę kompletną".
W Krypcie Wieszczów spoczywają: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, jest też urna z ziemią z grobu Cypriana K. Norwida.
Kulminacją uroczystości był koncert fortepianowy Kevina Kennera. Światowej sławy artysta, zwycięzca konkursu chopinowskiego z 1990 roku, wykonał Scherzo nr 4 E-dur op. 54, poprzedzone Andante Spinato op. 22. Był to pierwszy w historii Katedry Wawelskiej koncert fortepianowy.
Oprawę muzyczną do mszy przygotowała Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa, chór Psalmodia oraz Witold Zalewski (organy). Obszerne fragmenty poematu "Fortepian Chopina" Cypriana Kamila Norwida recytował Jerzy Trela.
W niedzielę po południu w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się kolejny koncert muzyki Chopina w wykonaniu Kevina Kennera, zostanie również otwarta wystawa "Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki". Część gości wysłucha koncertu na telebimie, siedząc w Auli Jagiellońskiej.
Na wystawie zostaną m.in. zaprezentowane autografy Chopina, złożone w Bibliotece Jagiellońskiej i Wieliczce, oraz rękopisy jego pięciu utworów ze zbiorów "Jagiellonki". Oryginały utworów będą prezentowane tylko przez osiem dni, później zastąpią je kopie. Wieczorem w pawilonie Wyspiańskiego otwarta zostanie wystawa "Weiss - Chopin - Fin de siecle".
Chopin był w Krakowie przez tydzień w lipcu 1829 roku, w drodze na wycieczkę do Wiednia, razem z przyjaciółmi. Zwiedził m.in. Bibliotekę Jagiellońską w Collegium Maius, był w Katedrze Wawelskiej i krypcie Kościuszki, zwiedził kopalnię soli w Wieliczce. Z tych powodów uroczystości krakowskie odbywają się w Katedrze i Collegium Maius UJ.
Organizatorami krakowskich obchodów są: Instytut Fryderyka Chopina, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków, kuria metropolitarna, Uniwersytet Jagielloński oraz Apella Cracoviensis.
Decyzją Sejmu i Senatu rok 2010 ogłoszono Rokiem Chopina w związku z 200. rocznicą urodzin artysty. Podczas obchodów Roku Fryderyka Chopina zaplanowano ponad 2 tys. wydarzeń artystycznych w Polsce i na świecie. W Polsce obchody Roku Fryderyka Chopina 2010 uroczyście zainaugurowano 7 stycznia koncertem światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w Filharmonii Narodowej.