Trwa ładowanie...

W Jordanii zarekwirowano ponad 13 mln tabletek "narkotyku terrorystów"

• Zarekwirowana partia captagonu określana jest jako "rekordowa" • Narkotyk był ukryty w kontenerze z suszarkami do ubrań • Captagon (fenetylina) to związek chemiczny złożony m.in. z amfetaminy
Share
Captagon
CaptagonŹródło: AFP, Fot: Joseph Eid
d17h5v0

Jordańskie władze poinformowały o zarekwirowaniu rekordowo dużej partii substancji znanej jako captagon - używanej powszechnie jako narkotyk w krajach arabskich, w tym również przez terrorystów. Zatrzymano trzy osoby.

Narkotyk był ukryty w kontenerze z suszarkami do ubrań. Policja znalazła go w domu jednego z zatrzymanych na przedmieściach Ammanu.

Captagon (fenetylina) to związek chemiczny złożony m.in. z amfetaminy. Ma działanie euforyzujące, zwiększa agresję i długotrwale utrzymuje organizm w stanie pobudzenia bez snu i odżywiania. Z tego względu bywa używany przez terrorystów i członków różnych bojówek.

d17h5v0

Według komunikatu jordańskich władz, narkotyk był przeznaczony "dla sąsiedniego kraju". Nie wymieniono w tym kontekście ogarniętej wojną Syrii, ale agencja AFP zauważa, że chaos panujący w tym kraju od kilku lat zwiększył produkcję i przemyt captagonu.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 roku w Jordanii zarekwirowano ponad sześć ton narkotyków i zatrzymano w związku z ich przemytem, handlem, posiadaniem albo zażywaniem ponad 13 tys. osób.

d17h5v0

Podziel się opinią

Share
d17h5v0
d17h5v0
Więcej tematów