Trwa ładowanie...
d3xdcck
04-05-2003 17:50

W Iraku powstanie polska strefa wojskowa

W Iraku powstaną cztery, a nie trzy (jak dotychczas podawano) wojskowe sektory stabilizacyjne i jeden z nich będzie prawdopodobnie pod dowództwem polskim - powiedział w niedzielę minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński.

d3xdcck
d3xdcck

Szef MON uczestniczył tego dnia w telekonferencji w Pentagonie z szefami Centralnego Dowództwa oraz Dowództwa Wojsk USA w Europie. Jak powiedział potem polskim korespondentom, Polska obejmie w Iraku sektor północny albo tzw. górno-południowy, między Basrą a Bagdadem.

"Przewiduje się, że Polska otrzymałaby dowództwo dywizji, czyli odpowiedzialność wojskową za jedną ze stref, albo północną, albo górno-południową. Wiele wskazuje na to, że będą cztery sektory i cztery dywizje współdziałające z administracją USA przy tworzeniu warunków do powstania władz administracyjnych i politycznych w Iraku" - powiedział minister Szmajdziński.

Dodał, że Polska wolałaby objąć dowództwo sektora północnego. Jest to region zamieszkany przez Kurdów, dążących do znacznej autonomii w Iraku.

Poprzednio media informowały z Londynu, że sektory będą trzy, dowodzone, oprócz Polski, przez USA i Wielką Brytanię. Minister powiedział, że nie wiadomo jeszcze, jaki kraj obejmie czwarty sektor i dodał, że nie ustalono jeszcze liczebności wojsk w poszczególnych sektorach.

d3xdcck

"To delikatny moment w tym planowaniu, ponieważ jeszcze nie wszyscy uczestnicy konferencji w Londynie odpowiedzieli na pytania, dotyczące poziomu swojego zaangażowania i decyzji, w którym sektorze chcieliby ten swój udział realizować" - powiedział Szmajdziński.

Każdy sektor obsadzony będzie przez wojska w sile dywizji, czyli oddziały, liczące od 7 do 9 tysięcy żołnierzy. Nie ustalono jeszcze - powiedział polski minister - wojska jakich krajów wejdą w skład dywizji pod polskim dowództwem.

Wstępnie przewiduje się - poinformował szef MON - że polskie wojska pozostaną w Iraku około roku, przy czym po 6 miesiącach nastąpi wymiana stacjonujących tam oddziałów.

"Czas naszej obecności będzie zależał od środków finansowych. Gotowi jesteśmy do rocznego pobytu. Kalkulacje związane z takim pobytem przedstawiliśmy naszym amerykańskim partnerom, ale sytuacja w Iraku ma dynamiczny charakter, więc nie da się określić dokładnego czasu" - powiedział Szmajdziński.

d3xdcck

Nie wiadomo jeszcze - zaznaczył minister - czy Polska dostarczy do sił stabilizacyjnych wojska w sile brygady (około 2000 żołnierzy), jak podawał w sobotę "New York Times".

"To jest uzależnione m.in. od tego, na jakie wsparcie finansowe Polska będzie mogła liczyć" - oświadczył minister. Dodał, że będzie to tematem jego poniedziałkowej rozmowy z szefem Pentagonu Donaldem Rumsfeldem.

USA, oprócz obiecanego już wsparcia finansowego, zaopatrzy prawdopodobnie polski kontyngent w część nowoczesnego sprzętu, przede wszystkim środki transportu oraz "specjalistyczny sprzęt łączności, pozwalający na kompatybilność z dowództwem operacji".

d3xdcck

Minister podkreślił, że jego zdaniem, po zwycięskiej wojnie z Irakiem w Polsce wzrosło poparcie dla udziału polskich wojsk w misji w tym kraju - poprzednio bardzo małe.

"Nikt nie robił badań (opinii publicznej), ale w moim przekonaniu dziś jest większa akceptacja dla decyzji, które do tej pory zostały w tej sprawie podjęte niż wtedy, kiedy je podejmowaliśmy" - powiedział.

Dodał następnie: "Trzeba brać pod uwagę społeczną reakcję, szanować ją, a nie obrażać się na nią, natomiast my podejmujemy decyzje związane z realizacją polskiego interesu, najszerzej rozumianego interesu bezpieczeństwa i wykorzystywania szans". (an)

d3xdcck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xdcck
Więcej tematów