W Indonezji zmarła 91. ofiara ptasiej grypy
Indonezyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało w stolicy kraju Dżakarcie o zgonie 31-letniego mężczyzny, u którego wykryto śmiertelnego wirusa ptasiej grypy.
Pochodzący z wyspy Sumatra pacjent jest 91. ofiarą śmiertelną ptasiej grypy w tym kraju, w którym stwierdzono najwięcej zachorowań i najwięcej zgonów na tę śmiertelną dla człowieka chorobę.
Zgon pacjenta nastąpił we wtorek, po czym przez kilka dni przeprowadzano badania mające wykazać, co było faktyczną przyczyną zejścia śmiertelnego. Dwie serie szczegółowych analiz potwierdziły ponad wszelką wątpliwość, że chorobę i śmierć spowodował wirus H5N1, najgroźniejszy ze szczepów powodujących ptasią grypę.
Oba testy dały pozytywne wyniki - oświadczył Daswir Nurdin, szef specjalnego ośrodka do walki z ptasią grypą, utworzonego w ministerstwie zdrowia. W ten sposób liczba stwierdzonych przypadków ptasiej grypy w Indonezji wzrosła do 113, z czego 91 zakończyło się śmiercią - powiedział.
Zmarły, którego danych nie udostępniono, zachorował 31 października i po kilku dniach został przyjęty do szpitala w mieście Pekanbaru w środkowej części wielkiej wyspy. Na razie nie wiadomo, czy tak jak w większości dotychczasowych przypadków zaraził się wirusem w wyniku kontaktu z chorym drobiem.
Sumatrańczyk jest drugą w listopadzie indonezyjską ofiarą śmiertelną ptasiej grypy. Przed kilkoma dniami na tę odzwierzęcą chorobę zmarła 30-letnia mieszkanka jednego z przedmieść Dżakarty.
Indonezja jest krajem najbardziej na świecie zagrożonym ptasią grypą. Śmiertelny wirus H5N1 został wykryty w 31 spośród 33 jej prowincji, mimo rozrzucenia kraju na olbrzymim archipelagu, rozciągniętym na tysiące kilometrów, co utrudnia przenoszenie się zarazków.
Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia jest ona też jedynym krajem, w którym laboratoryjnie stwierdzono zakażenie wirusem najbardziej niebezpieczną drogą - od innego człowieka, a nie od zwierzęcia. Epidemiolodzy obawiają się, że powstanie w wyniku mutacji szczepu wirusa trwale zdolnego do przechodzenia z człowieka na człowieka może zapoczątkować epidemię światową, czyli pandemię.
Na Indonezję i Wietnam, który jest na drugim miejscu pod względem liczby potwierdzonych zachorowań i zgonów, przypada zdecydowana większość wszystkich potwierdzonych dotąd zachorowań na naszej planecie, występujących dotąd prawie wyłącznie w Azji Południowo - Wschodniej.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, od końca 2003 roku wirus ptasiej grypy H5N1 zabił w 12 krajach ponad 200 osób, przy ponad 330 stwierdzonych zachorowaniach wśród ludzi.