Trwa ładowanie...

W Hiszpanii zatrzymano dwóch dżihadystów Państwa Islamskiego

• Hiszpańska policja zatrzymała we wtorek dwóch członków Państwa Islamskiego w Gijon i San Sebastian (na północy kraju)
• Obaj prowadzili intensywną działalność na rzecz tej dżihadystycznej organizacji
• Zatrzymani pochodzą z Maroka
• Jeden z nich posiada obywatelstwo Hiszpanii, drugi ma pozwolenie na stały pobyt w tym kraju

Share
W Hiszpanii zatrzymano dwóch dżihadystów Państwa Islamskiego
Źródło: PAP/EPA, fot: GORKA ESTRADA
d2i3g8v

Jak poinformowała w komunikacie komenda główna policji w Madrycie, mężczyźni od dłuższego czasu prowadzili intensywną działalność na rzecz IS. Nie ma wątpliwości, że należą do tego ekstremistycznego ugrupowania i że przyłączyli się do niego z własnej woli.

"Obaj aresztowani są dżihadystami w pełni włączonymi w struktury Państwa Islamskiego. O swojej przynależności do IS informowali za pośrednictwem portali społecznościowych oraz internetowych forów dyskusyjnych" - przekazała hiszpańska policja.

Marokańczyk aresztowany w Gijon za pośrednictwem internetu ogłosił się poddanym przywódcy IS Abu Bakra Al-Bagdadiego, a w rozsyłanych w sieci materiałach wzywał do lojalności wobec przywódców IS. W ocenie policji dom zatrzymanego działał niczym centrum operacyjne, w którym popularyzowano dżihadystowską ideologię.

d2i3g8v

Według hiszpańskich śledczych, mieszkaniec Gijonu posiadał nowoczesny sprzęt elektroniczny utrudniający namierzenie miejsca, z którego wysyłane były przez internet informacje chwalące działalność IS. Ustalono, że za pośrednictwem sieci prowadził on werbunek bojowników w Hiszpanii.

Jak ustaliła policja, mężczyzna miał do dyspozycji tzw. wirtualne centrale telefoniczne, umożliwiające anonimowe komunikowanie się z innymi członkami IS oraz z jego dowództwem".

To kolejne zatrzymania dżihadystów w ostatnich tygodniach w Hiszpanii. Pod koniec września w Barcelonie i Melilli aresztowano trzy osoby powiązane ze strukturami IS.
Z kolei w połowie września w katalońskiej Manresie ujęto Marokańczyka propagującego w sieci idee dżihadystów i utrzymującego kontakty z bojownikami IS z Syrii oraz Iraku.

d2i3g8v

Podziel się opinią

Share
d2i3g8v
d2i3g8v
Więcej tematów