Trwa ładowanie...

W Gdańsku za miejsce postojowe będzie można płacić kartą

Będą zmiany w gdańskiej strefie płatnego parkowania. Jak zapowiadają miejscy urzędnicy znikną problemy z bilonem przy opłacaniu parkometrów. Miasto planuj bowiem wprowadzenie możliwości płacenia kartą. Zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku.

Share
W Gdańsku za miejsce postojowe będzie można płacić kartą
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d3fdxir

- Wymieniamy wyeksploatowane już parkomaty w mieście na nowoczesne, łatwe w obsłudze i bardzo uniwersalne. Będzie można płacić w nich nie tylko monetami, ale też kartami płatniczymi. To duże ułatwienie dla wszystkich - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Jak przebiegać będzie zmiana? W pierwszym etapie honorowane będę wszystkie sposoby uiszczenia opłaty postojowej - gotówka, karta, wirtualna portmonetka. Przez cały czas urzędnicy będą monitorować, który sposób płatności gdańszczanie wybierają najczęściej. Kilkukrotnie zdążało się bowiem, że parkometry były okradane z bilonu lub niszczone podczas próby kradzieży. Urzędnicy rozważają również wprowadzenia specjalnych żetonów oraz regulowanie opłat za postój w miejskich biletomatach.

d3fdxir

- Obecnie w mieście pracuje 110 parkomatów, 80 z nich to sprzęt wyeksploatowany. Dlatego też, na początku przyszłego roku ogłaszamy przetarg na zakup nowoczesnych urządzeń do obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Nowych maszyn ma być 80, pozostałe 30 zostanie zmodernizowanych. Do obecnej funkcjonalności wnoszenia opłat gotówką, dodana zostanie możliwość wnoszenia opłat kartami - informuje Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Wiele kontrowersji cały czas wzbudza samo naliczanie opłat pobieranych za postój w strefie. Od lutego 2014 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące oznaczenia płatnych miejsc postojowych. Poza specjalnym znakiem poziomym, musi być wymalowana specjalna "koperta". Jeżeli je nie ma, wówczas opłata pobierana jest bezprawnie. Jesienią tego roku wojewoda po raz trzeci przesłał pomorskim samorządom upomnienie w tej sprawie.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3fdxir

Podziel się opinią

Share
d3fdxir
d3fdxir
Więcej tematów