Trwa ładowanie...
d1p58ne
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Egipcie zatrzymano dwóch dziennikarzy. Jeden z nich planował okupować pomieszczenia Związku Dziennikarzy na znak protestu przeciwko "arbitralnym decyzjom służby bezpieczeństwa i nadużyciom policji"

• Policja weszła do Związku Dziennikarzy w Egipcie
• Zatrzymano dwóch dziennikarzy
• Agencja Reutera: działania policji należy wiązać z pierwszomajową manifestacją
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Egipcie zatrzymano dwóch dziennikarzy. Jeden z nich planował okupować pomieszczenia Związku Dziennikarzy na znak protestu przeciwko "arbitralnym decyzjom służby bezpieczeństwa i nadużyciom policji"
(AFP, Fot: Khaled Desouki)
d1p58ne

- Policja wtargnęła w niedzielę wieczorem do pomieszczeń Związku Dziennikarzy w Kairze i aresztowała dwóch dziennikarzy pod zarzutem podżegania do zorganizowania manifestacji, na które nie wydało zgody MSW - poinformował prezes związku Yehya Kalache. - To zdarzyło się po raz pierwszy od założenia Związku Dziennikarzy w 1941 r. Nigdy wcześniej nie było takiego najścia - podkreślił.

Do pomieszczeń związku przybyło około 40 funkcjonariuszy policji. Mieli nakaz aresztowania dwóch dziennikarzy: Amro Badra oraz Mahmuda Saqqi, którzy są związani z portalem informacyjnym yanair.net.

Podczas ataku jeden z pracowników ochrony został poważnie poturbowany przez policjantów - podały władze związku. W chwili aresztowania dziennikarze trzymali transparent z napisem "dziennikarstwo to nie przestępstwo".

d1p58ne

Wejście policji do pomieszczeń Związku Dziennikarzy należy wiązać z uniemożliwioną również w niedzielę manifestacją pierwszomajową - zaznacza agencja Reutera.

"Policja zablokowała dostęp do miejsca zbiórki ok. 650 robotnikom, powołując się na nowe prawodawstwo wprowadzone niedawno z inicjatywy prezydenta Abda el-Fataha es-Sisiego, które zabrania jakichkolwiek zgromadzeń publicznych bez zgody MSW" - pisze. Zdaniem agencji w pomieszczeniach Związku Dziennikarzy miała się odbyć konferencja prasowa w tej sprawie.

Obaj dziennikarze byli już wcześniej szykanowani. W piątek Amro Badr napisał na Facebooku, że policja dokonała rewizji w jego mieszkaniu. Zapowiedział, że w sobotę rozpocznie strajk okupacyjny w pomieszczeniach Związku Dziennikarzy na znak protestu przeciwko "arbitralnym decyzjom służby bezpieczeństwa i nadużyciom policji".

Saqqa, który uczestniczył w manifestacjach zorganizowanych 15 kwietnia w Kairze w proteście przeciwko decyzji władz o przekazaniu przez Egipt Arabii Saudyjskiej kontroli nad dwiema wyspami na Morzu Czerwonym (zatrzymano wówczas ok. 240 osób), zadeklarował chęć przyłączenia się do strajku okupacyjnego.

d1p58ne

Podziel się opinią

Share

d1p58ne

d1p58ne
Więcej tematów