W czerwcu ukażą się dwie książki Benedykta XVI
Jeszcze w czerwcu ukażą się dwie książki Benedykta XVI.
16.06.2005 | aktual.: 16.06.2005 12:55
Na wtorek (21 czerwca) zapowiedziano uroczystą premierę tomu "Europa Benedykta w dobie kryzysu kultur". Tydzień później podczas nabożeństwa w Watykanie papież przedstawi "Kompendium katechizmu Kościoła katolickiego", które zredagował na prośbę Jana Pawła II jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Oba tomy wyda watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana.
Wymieniony w tytule pierwszego dzieła Benedykt to nie nowy papież, lecz święty z Nursji, żyjący w latach 480-547, opat, założyciel zakonu benedyktynów, ogłoszony przez Pawła VI patronem Europy.
"Europa Benedykta w dobie kryzysu kultur" to napisane przez kardynała Josepha Ratzingera rozważania filozoficzne na takie tematy, jak chrześcijańskie korzenie Europy, bioetyka, terroryzm, pacyfizm, rola nauki we współczesnym świecie.
Autorzy pierwszych recenzji zauważają, że w obecnej dobie kryzysu kultur i podziałów na świat katolicki i laicki właśnie w świętym z Nursji Benedykt XVI widzi swego naturalnego poprzednika i patrona.
W rzymskiej promocji tomu wezmą udział przewodniczący episkopatu Włoch kardynał Camillo Ruini oraz przewodniczący Senatu Marcello Pera.
Znacznie bardziej uroczysty charakter będzie miała prezentacja "Kompendium katechizmu Kościoła katolickiego" , przygotowanego przez kardynała Ratzingera w dwóch ostatnich latach pontyfikatu Jana Pawła II i na jego prośbę. Ukazanie się tego "minikatechizmu", jak książkę nazywa włoska prasa, Benedykt XVI uczci nabożeństwem w bazylice świętego Piotra, które odprawi 28 czerwca.
Liczące 150 stron kompendium jest zrozumiałym i łatwym w lekturze przewodnikiem dla wszystkich wiernych, przedstawiającym najważniejsze zasady wiary. Jest to streszczenie obszernego Katechizmu Kościoła Katolickiego, który ukazał się w 1992 roku.
Książka ma formę rozmowy między zadającym pytania uczniem a nauczycielem, który na nie odpowiada. "Kto nas stworzył?", "Kto stworzył Boga?", "Kim jest Bóg?" - to pytania postawione w kompendium.
Watykanista "Corriere della Sera" Luigi Accattoli uważa, że książka jest schematyczna, za mało w niej cytatów z Biblii, zbyt wiele uproszczeń, służących wyłącznie zapamiętaniu podstawowych treści.
Sylwia Wysocka