W Czechach jest więcej wyznawców Jedi niż Romów
W Czechach żyje więcej wyznawców "religii" Jedi niż Romów - wskazują wstępne wyniki spisu powszechnego, ogłoszone przez Czeski Urząd Statystyczny (CzSU). Spadła liczba Polaków żyjących na terenie Czech.
Za zwolenników filozofii rycerzy Jedi (ze słynnej sagi George'a Lucasa "Gwiezdne Wojny") uznało się - według wiosennego spisu - 15 070 mieszkańców Czech. Tymczasem do narodowości romskiej przyznało się 13 150 osób, nieco więcej niż przed 10 laty, ale - jak przypuszczają statystycy - wciąż mniej, niż w rzeczywistości.
Najwięcej Jedi jest w czeskiej stolicy; przynależność do tej grupy wyznaniowej wyraziło 3977 prażan.
"Statystykom nie wypada oceniać, czy coś jest, czy nie jest grupą wyznaniową. Nie można przecież zaniedbać małego miasta powiatowego" - odniósł się do liczby wyznawców Jedi w czasie czwartkowej konferencji prasowej w Pradze wiceprezes CzSU, Stanislav Drapal.
Według urzędu spis powszechny 2011 roku potwierdził przede wszystkim starzenie się czeskiego społeczeństwa. Przed 50 laty dzieci do 14. roku życia było o 2,5 raza więcej niż obecnie. Teraz największy przyrost demograficzny notuje się wśród coraz częściej osiedlających się w Czechach obcokrajowców.
W stosunku do spisu z 2001 roku liczba ludności w Czechach wzrosła o 332 tysiące i wynosi obecnie 10 562 214 osób.
Za Czechów uznało się 6 732 104 ankietowanych, 522 tys. osób w rubryce narodowość wpisało Morawianin, a 149 tys. - Słowak.
Polacy są czwartą pod względem liczebności mniejszością: przynależność do niej zadeklarowało 39 269 osób. To o wiele mniej niż 10 lat temu. W 2001 roku do narodowości polskiej w Czechach przyznało się 52 095 osób, pochodzących głównie ze Śląska Cieszyńskiego.
Według dostępnych danych na terenie Republiki Czeskiej mieszka też obecnie 17 865 obywateli polskich i stanowią oni szóstą pod względem liczebności - po Ukraińcach, Słowakach, Wietnamczykach, Rosjanach i Niemcach - grupę obcokrajowców.
Statystycy zwracają jednak uwagę, że bardzo wielu ankietowanych w ogóle nie odpowiedziało na pytania o narodowość i wyznanie.
- Zaskoczyło nas, że zwiększyła się liczba ludzi, którzy nie odpowiadali na pytania o narodowość, czy wiarę. Powodem jest to, że ludzie nie lubią urzędów i nie chcą się z nimi komunikować. Z drugiej strony wzrosła liczba osób przyznających się do narodowości morawskiej, czy śląskiej, nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, że ludzie odpowiadać nie chcą - mówił wiceprezes Drapal.
Z wypełnienia rubryk dotyczących wyznania zrezygnowało około 5 mln ankietowanych. Około 700 tysięcy osób uznało się za wierzących, ale nie określiło przy tym konkretnej religii, czy wyznania. Pozostałe rezultaty spisu wskazują, że w Czechach wciąż najwięcej wiernych ma Kościół rzymskokatolicki, do którego przyznało się 1 038 899 osób. Za katolikami uplasowali się ewangelicy i husyci.
Przeprowadzony przez Czeski Urząd Statystyczny spis powszechny 2011 trwał w Czechach od 26 marca do 14 kwietnia.