W centrum Sofii odkryto starożytny amfiteatr
Unikalny amfiteatr z epoki rzymskiej odkryli archeologowie w samym centrum Sofii - poinformowały bułgarskie media. Według wstępnych ocen naukowców, obiekt pochodzi z przełomu 3 i 4 wieku naszej ery; jego budowa rozpoczęła się w epoce cesarza Dioklecjana, a zakończyła się za czasów Konstantyna Wielkiego.
Arena teatru rozpościerała się na długość 60 metrów i szerokość 43 metrów, a więc była tylko o 10 metrów mniejsza niż Koloseum w Rzymie. Wysokość trybun sięgała 20 metrów, a występy - m.in. gladiatorów - mogło oglądać nawet 20 tys. widzów.
Jak powiedział kierownik prac wykopaliskowych Żerin Weliczkow, choć amfiteatr jest 77 takim obiektem w świecie, jego rozmiary sytuują go na pierwszym miejscu na ziemiach niegdysiejszego Cesarstwa Wschodniego. Jego zdaniem, jest to unikatowe znalezisko.
Naukowcy od lat przypuszczali, że w centrum miasta znajduje się spory budynek z epoki rzymskiej. W 1919 r. odkryto kilka płyt marmurowych, przedstawiających walki gladiatorów. Przez lata archeologowie poszukiwali amfiteatru starożytnej Serdiki - Colonii Ulpii, jak nazywała się Sofia w czasach imperium, lecz jeszcze w połowie tygodnia nikt nie podejrzewał, że odkrycie jest tak blisko.
Prace archeologiczne na większą skalę będą jednak mogły ruszyć dopiero po zabezpieczeniu okolicznych budynków. Ponadto część terenu, pod którym znajduje się amfiteatr, leży na działkach należących do Krajowej Spółki Elektrycznej i Niemieckiego Centrum Kulturalnego, z którymi dopiero zostaną przeprowadzone negocjacje.
Ewgenia Manołowa