W całym kraju Polacy bawili się na miejskich imprezach noworocznych
Polacy w całym kraju hucznie powitali Nowy Rok. Część bawiła się na zamkniętych imprezach, część wolała zabawę pod chmurką na miejskich zabawach sylwestrowych. Takie imprezy urządziły największe polskie miasta. Nie zabrakło koncertów, sztucznych ogni i życzeń od miejskich włodarzy.
01.01.2013 | aktual.: 01.01.2013 09:18
Największe imprezy - transmitowane przez telewizje - zorganizowały Warszawa i Wrocław.
Warszawa
Tradycyjnie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła podczas zabawy sylwestrowej na pl. Konstytucji życzenia noworoczne; odbył się pokaz sztucznych ogni. Stołeczna policja nie odnotowała poważniejszych incydentów.
Zabawa sylwestrowa pod gołym niebem zaczęła się o 20.00.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała na Placu Konstytucji, w krótkich życzeniach noworocznych, że 2012 rok "był pełen emocji i wrażeń", bo bawiliśmy się dobrze zarówno na Stadionie Narodowym, jak i w strefie kibica podczas Euro.
Podkreśliła, że w 2013 r. będzie również dużo wydarzeń, ponieważ Warszawa będzie gospodarzem konferencji klimatycznej ONZ, na którą przybędzie 20 tys. osób z całego świata. W stolicy spotkają się również laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.
- Tradycyjnie, już po raz piąty spotykając się z państwem na Placu Konstytucji, chcę życzyć wszystkiego dobrego, żebyście spotkali państwo na swojej drodze życzliwych ludzi i żeby ten rok 2013 był lepszy, niż ten, który właśnie mija - mówiła Gronkiewicz-Waltz do uczestników stołecznej zabawy pod gołym niebem.
Nowy Rok przywitano pokazem sztucznych ogni.
Noc sylwestrowa przebiega w Warszawie bez większych incydentów - powiedziała aspirant Iwona Jurkiewicz z KSP.
Poznań
Ponad 20 tysięcy Poznaniaków witało Nowy Rok podczas sylwestrowej zabawy pod gwiazdami na Placu Wolności. O północy życzenia mieszkańcom miasta złożył prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
- Wszystkiego co najlepsze na Nowy Rok, by szczęścia było w nim wiele, mimo trzynastki w dacie, by duch entuzjazmu wykrzesany w czasie Euro 2012 jeszcze nam towarzyszył, by inwestycje, które dziś realizujemy przyniosły zadowolenie i dumę i może na koniec, by przy tych wszystkich remontach jakiś ukryty dawno skarb się odnalazł... - powiedział do zebranych na placu Ryszard Grobelny.
Po życzeniach gospodarza miasta odbył się kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni.
Policja i straż pożarna nie odnotowała żadnych poważnych incydentów.
Imprezę kończy dyskoteka pod gwiazdami, którą zaplanowano do godziny 3 nad ranem.
Szczecin
Gorące latynoskie rytmy królowały podczas miejskiego sylwestra na szczecińskich Jasnych Błoniach. Zabawę, która trwała od 22. do 1. w nocy rozpoczął występ zespołu Samba Brasil Project. Gościem specjalnym zabawy był Jose Torres i jego grupa.
Impreza zorganizowana pod hasłem "Rozgrzewamy Szczecin" zgromadziła kilka tysięcy szczecinian.
Tegoroczny sylwester w Szczecinie był już kolejną zabawą "tematyczną" w tym mieście. Rok temu był to "sylwester multimedialny", dwa lata temu - "rockowy".
Tradycyjnie o północy odbył się pokaz sztucznych ogni. Atrakcją dodatkową była znajdująca się nieopodal sceny "Gorąca wyspa" - z podgrzewanym piaskiem i palmami, gdzie można było się ogrzać, zrobić sobie zdjęcie i poczuć południowoamerykańską atmosferę.
Kilka minut przed północą życzenia zgromadzonym złożył wiceprezydent Szczecina Bogdan Jaroszewicz
Według policji pierwsza część nocy sylwestrowej minęła spokojnie - odnotowano jedynie drobne interwencje, dotyczące najczęściej zakłócenia ciszy nocnej.
Gdańsk
Kilka tysięcy osób bawiło się w Gdańsku na Targu Węglowym na zorganizowanej przez miasto imprezie sylwestrowej. Zabawa przebiegła spokojnie. Zakończył ją tradycyjny kilkunastominutowy pokaz sztucznych ogni.
Gdańszczanie, którzy zdecydowali się spędzić Sylwestra na miejskiej imprezie, bawili się najpierw przy znanych przebojach w wykonaniu zwycięzcy drugiej edycji programu telewizyjnego "X Factor" Dawida Podsiadło, a następnie przy utworach Sylwii Grzeszczak.
Tuż przed północą życzenia wszystkim gdańszczanom złożył prezydent miasta Paweł Adamowicz.
Gdańska zabawa miała też pewien aspekt ekologiczny. W okolicach Targu Węglowego organizatorzy ustawili pojemniki, do których uczestnicy mogli wrzucać puste butelki po szampanie i innych napojach. Chętni mogli umieścić w opakowaniach kartki ze swoimi danymi. Właściciele wylosowanych butelek otrzymają nagrody, a wśród nich będzie m.in. rower i odtwarzacze mp3 i mp4. W ubiegłym roku do pojemników trafiło w sumie około 3,5 tysiąca opakowań.
Błażej Bąkiewicz z biura prasowego pomorskiej policji poinformował, że do północy na Pomorzu sylwestrowe zabawy przebiegały spokojnie: policja nie odnotowała żadnych poważniejszych incydentów.
Kraków
Około 15 tys. osób witało Nowy Rok na Rynku Głównym w Krakowie. Widzów sylwestrowego koncertu wsparli uczestnicy zabaw w pobliskich lokalach, którzy wyszli o północy na Rynek.
Noworoczne życzenia gościom i mieszkańcom Krakowa złożył prezydent Jacek Majchrowski. Nowy Rok powitano pokazem laserowym z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego najnowszej generacji.
Widowisko nosiło tytuł "Krakowska Wieża Babel". Gospodarzem wieczoru była Aldona Jankowska.
W koncercie wystąpili: Grupa Pod Budą i Andrzej Sikorowski; Jan Wojdak z zespołem Wawele; Maja Sikorowska i Kroke; Joanna Słowińska i Wojtek Fedkowicz; zespół Kulturka; FoxGang, Eluktrick; Don't Ask Smingus; Vladimirska; Teddy Jr.
Ustawiona tuż przy Sukiennicach od strony Wieży Ratuszowej scena, w założeniu organizatorów miała symbolizować Wieżę Babel i podkreślać rolę Krakowa jako grodu historii i tradycji oraz miasta pełnego tolerancji, gościnności i otwartego na inne narody.
Jak podkreślał współorganizator koncertu, dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek, program koncertu miał integrować pokolenia. - Mamy nadzieję, że to początek zmian w rozumieniu istoty i sensu karnawału dla wspólnoty, jaką stanowi nasze miasto - przekonywał.
Lublin
Około ośmiu tysięcy ludzi przywitało Nowy Rok na zabawie pod gołym niebem w centrum Lublina. Główną atrakcją był koncert Budki Suflera, wystąpiły też lubelskie zespoły Teksasy oraz Bracia.
Na zabawę na Plac Litewski przyszli głównie młodzi ludzie, ale także starsi oraz rodzice z dziećmi. Plac ogrodzony został barierkami. Ochroniarze pilnowali, aby nikt nie wnosił napojów w szklanych butelkach, na miejscu można było dostać jednorazowe plastykowe kubeczki.
Zabawę rozpoczął o godz. 22 zespół Teksasy, a po nim wystąpiła grupa Bracia. Przed północą na plac i sąsiadujący z nim deptak wyszli też uczestnicy domowych zabaw oraz organizowanych w restauracjach i klubach bali, aby wspólnie powitać Nowy Rok.
Gdy mijała północ ludzie głośno odliczali ostatnie sekundy starego roku. W niebo wystrzeliły różnobarwne fajerwerki. Zebrani mieszkańcy wznosili toasty i składali sobie życzenia.
Nowy Rok z mieszkańcami miasta powitał prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który przybył wraz z małżonką Ewą. Prezydent powiedział, że miniony rok był bardzo dobry dla Lublina. Przypomniał, że był to rok znaczących inwestycji, decydujących o rozwoju miasta, takich jak lotnisko czy obwodnica.
- Życzmy sobie, by w Nowym Roku szczęście i pomyślność nas nie opuszczały, by optymizm i wiara w to, że możemy skutecznie rozwijać nasze miasto dawały nam siły i energię do realizacji życiowych zamierzeń i planów - powiedział Żuk.
Kilka minut po północy rozpoczął się występ Budki Suflera. Mieszkańcy Lublina przyjmowali aplauzem znane przeboje tej grupy. Przed sceną grupy młodzieży tańczyły i śpiewały wraz zespołem.
Według szacunków policji w zabawie uczestniczyło około ośmiu tysięcy osób. Było spokojnie.
Łódź
Kilka tysięcy łodzian przywitało Nowy Rok na miejskiej zabawie sylwestrowej na Placu Dąbrowskiego przed Teatrem Wielkim w Łodzi. Główną atrakcją wieczoru były pokazy laserowe i multimedialne, a o północy pokaz sztucznych ogni.
Miejska zabawa sylwestrowa rozpoczęła się o 23.00 i odbywała się pod hasłem "Łódź Kocha Poniedziałki". W tym roku nie było koncertów, a uczestników zabawy rozgrzewali didżeje oraz Teatr Ognia.
"Ekranem" dla widowiska multimedialnego, w którym wykorzystano grafiki przestrzenne i lasery była frontowa ściana łódzkiej opery. Łodzianie bawili się też przy największych przebojach 2012 roku, a o północy niebo rozświetlił pokaz sztucznych ogni.
Jak poinformował Radosław Gwis z biura prasowego łódzkiej policji do 1.00 w nocy policja nie odnotowała poważniejszych incydentów.
Wrocław
Ponad 150 tys. osób bawiło się podczas sylwestrowego koncertu na wrocławskim Rynku. Imprezę pod hasłem "60 przebojów - 60 lat TVP" zorganizowało miasto Wrocław wraz z telewizyjną "Dwójką".
Wrocławska publiczność witała Nowy Roku bawiąc się przy rytmach 60 największych przebojów ostatnich 60 lat. Na ogromnej scenie ustawionej na wrocławskim Rynku pojawili się m.in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Lady Pank, Ireneusz Dudek, Jerzy Połomski, Kayah czy Kuba Badach. Artyści przedstawili największe przeboje ze swoich repertuarów. Nie zabrakło również coverów legendarnych piosenek zagranicznych wykonawców, w tym utworów The Beatles, Led Zeppelin czy ABBY.
Życzenia noworoczne wrocławianom złożyli prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezes TVP Juliusz Braun.
Jak powiedział Arkadiusz Filipowski z biura prasowego magistratu, do godziny północy przez Rynek przewinęło się ponad 150 tys. osób. - Podczas imprezy nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów - dodał Filipowski.