W całej UE seniorom żyje się lepiej. Ale nie w Polsce
W zleconym przez ONZ pierwszym w historii badaniu życia seniorów Polska zajęła 7. miejsce od końca w Europie i 62. wśród 91 zbadanych krajów - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Przy tworzeniu indeksu o życiu seniorów (Global AgeWatch Index) porównano siłę nabywczą ich dochodów, sytuację zdrowotną, wykształcenie czy możliwość zatrudnienia.
Seniorom najlepiej żyje się w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Holandii i Kanadzie. Polska wyprzedziła kraje afrykańskie i południowoazjatyckie oraz niektóre państwa Ameryki Środkowej.
Spośród krajów europejskich za nami znalazły się tylko Czarnogóra, Mołdawia, Rosja, Serbia, Turcja i Ukraina.
Jak wynika z badania, Polska najgorzej na świecie wypada w kategorii samopoczucia psychicznego osób po pięćdziesiątce w porównaniu z tymi w wieku 35-49 lat. W Polsce sens życia widzi 60,4 proc., a w Niemczech 100 proc., co oznacza, że tam seniorzy czują się równie dobrze jak młodsi.
Słabo jest też w Polsce z wykształceniem i zatrudnieniem osób w wieku 55-64 lat. Pracuje zaledwie 34 proc. z nich, a średnie lub wyższe wykształcenie ma 60,7 proc. W obu kategoriach jesteśmy w tyle za Czechami, Słowacją, Litwą, a nawet Ukrainą.