Trwa ładowanie...
d3lsh17
obóz
04-11-2006 17:30

W byłym obozie koncentracyjnym Sachsenhausen uczczono pamięć księży

Arcybiskup Berlina kardynał Georg
Sterzinsky poświęcił pomnik upamiętniający ponad 700
katolickich księży więzionych w latach 1936-1945 w hitlerowskim
obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na północ od Berlina. 96
duchownych zmarło wskutek represji.

d3lsh17
d3lsh17

W uroczystości uczestniczyli prymas Polski Józef Glemp oraz nuncjusz papieski Erwin Ender. Polacy stanowili najliczniejszą grupę wśród represjonowanych w obozie duchownych, pochodzących z ośmiu krajów.

Dotychczas niemieccy historycy zidentyfikowali nazwiska 629 polskich księży (w tym 87 zmarłych). Jest wśród nich późniejszy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej, obecnie 90-letni arcybiskup Kazimierz Majdański. W obozie więziono też 45 niemieckich duchownych, z których sześciu zginęło. Byli wśród nich Karl Leisner i Rupert Mayer - wyniesieni na ołtarze przez papieża Jana Pawła II. Papież beatyfikował łącznie 23 księży - więźniów Sachsenhausen.

Pamiątkowa kamienna rzeźba, zawierająca nazwiska 96 ofiar represji, jest dziełem berlińskich artystów Stefana Sprenkera i Thomasa Reifferscheida.

W Sachsenhausen naziści więzili w latach 1936-1945 około 200 tysięcy osób. Blisko połowa z nich zginęła. W tym obozie więziono m.in. profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, aresztowanych podstępnie w listopadzie 1939 r. W Sachsenhausen zamordowano w sierpniu 1944 r. Stefana Roweckiego "Grota", komendanta głównego AK.

Jacek Lepiarz

d3lsh17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lsh17
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj