Trwa ładowanie...
d1gsgsg

W Bośni i Hercegowinie zatrzymano ośmiu Serbów bośniackich podejrzanych o zbrodnie wojenne

Ośmiu Serbów bośniackich, byłych żołnierzy, zatrzymano w rejonie Rogaticy na wschodzie Bośni w ramach prowadzonego przez lokalną prokuraturę śledztwa w sprawie zabójstwa co najmniej 20 cywilów na początku wojny z lat 1992-1995.

d1gsgsg
d1gsgsg

Mężczyźni mieli brać udział we wrześniu 1992 roku "w wypędzeniu cywilów muzułmańskich z wielu wiosek" wokół Rogaticy - napisano w komunikacie bośniackiej prokuratury ds. zbrodni wojennych.

Według tego samego źródła żołnierze zamknęli w oborze w wiosce Karaczici "20 cywilów, w tym kobiety i dzieci", których następnie zastrzelił jeden z podejrzanych, Mile Kuszić. Po egzekucji podejrzani podpalili oborę. Szczątki czterech ofiar znaleziono na miejscu zbrodni, pozostałych nie odnaleziono.

Na początku konfliktu w Bośni dwie trzecie terytorium ówczesnej republiki jugosłowiańskiej zostały zajęte przez siły Serbów bośniackich; zginęły wtedy tysiące cywilów, a ze wschodniej części kraju wysiedlono prawie wszystkich nieserbskich mieszkańców.

Kampania czystek etnicznych, rozpoczęta w kwietniu 1992 roku przez bośniackich Serbów, wspieranych przez armię ówczesnej Jugosławii, kosztowała życie tysięcy bośniackich muzułmanów i Chorwatów. Ponad 10 tys. ludzi zginęło podczas trwającego trzy i pół roku serbskiego oblężenia Sarajewa.

Wojna w Bośni kosztowała życie 100 tys. osób; około 2 mln ludzi zmuszonych zostało do zmiany miejsca zamieszkania.

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj