Trwa ładowanie...
d1ur7d3
27-03-2007 10:04

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim żyje 460 wilków i 100 niedźwiedzi

460 wilków, 104 niedźwiedzie i 240 żubrów żyje
w lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego - poinformował w
poniedziałek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
(RDLP) w Krośnie, Edward Marszałek.

d1ur7d3
d1ur7d3

Liczebność żubra osiągnęła 240 osobników, a niedźwiedzi - 104 sztuk. Z kolei populacja bobrów w lasach podkarpackich zbliża się do 4 tysięcy. Naliczono też 460 wilków, co może zaniepokoić bieszczadzkich hodowców - powiedział Marszałek.

Z przeprowadzonego w zimie przez leśników spisu wynika, że w lasach Podkarpacia bytuje ponad 8 tys. jeleni, prawie 33 tys. saren i 5 tys. dzików. Tak wysokich stanów grubej zwierzyny łownej dawno już nie notowano - zaznaczył Marszałek.

Leśnicy doliczyli się także 76 łosi, 100 danieli i 22 muflonów. Rzecznik krośnieńskiej RDLP podkreślił, że "są to zwierzęta, które jeszcze nie tak dawno nie były w ogóle znane w regionie".

Ubyło natomiast zajęcy, których teraz jest 13 tys. a 5 lat wcześniej było dwa razy więcej. Z kolei populacja kuropatw spadła w ciągu roku z 13 do 12 tysięcy. W ocenie rzecznika, "w dużej mierze jest to efekt nadmiernego wzrostu populacji lisów, kun i coraz liczniejszych jenotów".

Na Podkarpaciu bytuje ponad 11 tys. lisów, ponad 5 tys. kun i 1200 jenotów. Te drapieżniki są też w dużej mierze odpowiedzialne za to, że od kilku już lat na Podkarpaciu nie spotykamy cietrzewi i głuszców - ocenił Marszałek.

(PAP)

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj