W ataku na Syrię przetestowano nowe rakiety. Mają je także polscy lotnicy

Do ataku na cele związane z przechowywaniem broni chemicznej reżimu Assada lotnictwo USA użyły nowej broni, rakiet JASSM. To prawdopodobnie pierwszy bojowy test uzbrojenia, które już mają polscy piloci F-16.

W ataku na Syrię przetestowano nowe rakiety. Mają je także polscy lotnicy
Źródło zdjęć: © East News
Tomasz Molga

Serwis TheDrive opublikował zdjęcie ładowni bombowca B-1B z załadowanymi pociskami manewrującymi AGM-158 JASSM. Chociaż oficjalnie jeszcze tego nie potwierdzono, nowy typ rakiet miał być użyty trakcie nocnego ataku na cele w Syrii. Byłby to pierwszy test bojowy rakiet, które w kontrakcie opiewającym na 250 mln dolarów zamówiła również polska armia.

Pociski JASSM budowano z uwzględnieniem technologii o obniżonej wykrywalności (stealth). Lecą z prędkością ponaddźwiękową, potrafią razić cele w odległości do 370 km. Wersja o podwyższonym zasięgu JASSM ER może być odpalona nawet 1000 kilometrów od celu. Rakiety mają być wyjątkowo skuteczne, nawet wobec obiektów chronionych przez systemy przeciwlotnicze.

Dlatego komentatorzy wojskowi będą uważnie obserwować efekty ataku w Syrii. Ta skuteczniejsza i droższa broń została prawdopodobnie użyta w odpowiedzi na zapowiedź przedstawicieli Rosji. Przed operacją twierdzili oni, że każda rakieta wysłana nad obiekty wojskowe w Syrii zostanie strącona. Skuteczność rakiet to temat dla analiz również dla polskich wojskowych.

Zarówno AGM-158 JASSM jak i JASSM ER zostały zakupione przez polskie wojsko. Umowę zawarto w 2014 roku, a polska była pierwszym krajem spoza USA, który dostał tę technologię. W grudniu 2016 r. doszło do zakupu rakiet. W styczniu 2017 roku polscy lotnicy po raz pierwszy zamontowali uzbrojenie pod skrzydłami naszych F-16 w bazie w Krzesinach pod Poznaniem.

Co ciekawe, do dzisiejszej operacji użyto prawdopodobnie około 100 rakiet JASSM. Polska po zrealizowaniu całego kontraktu otrzyma 40 sztuk.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
syriaf-16atak rakietowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (541)