Trwa ładowanie...
d3ihyzh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Afganistanie wykonano wyrok śmierci na sześciu terrorystach. Talibowie zapowiedzieli zemstę

• W więzieniu Pule Czarchi na przedmieściach Kabulu wykonano sześć wyroków śmierci
• Więźniów skazanych za akty terrorystyczne powieszono
• Główny rzecznik talibów: "By dokonać zemsty na wrogu mamy tysiące bojowników gotowych do poświęcenia samych siebie"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie archiwalne: afgańscy talibowie
Zdjęcie archiwalne: afgańscy talibowie (AFP)
d3ihyzh

W Afganistanie powieszono w niedzielę sześciu więźniów skazanych na karę śmierci za akty terrorystyczne, co jest elementem nowej surowszej polityki wobec talibów, jaką zadeklarował prezydent Aszraf Ghani po krwawym kwietniowym zamachu samobójczym w Kabulu.

Komunikat urzędu prezydenckiego wskazuje, że chodzi tu o wykonanie wyroków orzeczonych w ramach uczciwego i jawnego procesu oraz zgodnych zarówno z konstytucją, jak i z prawem islamskim. "Biorąc pod uwagę wielokrotne prośby rodzin ofiar zamachów terrorystycznych, prezydent Ghani zatwierdził wyroki śmierci wobec sześciu osób, które dopuściły się ciężkich przestępstw, przestępstw przeciwko cywilom i bezpieczeństwu publicznemu" - głosi komunikat.

Wykonanie wyroków w więzieniu Pule Czarchi na przedmieściach Kabulu wywołało natychmiastową reakcję talibów, którzy oświadczyli, że zaangażowane w te egzekucje agendy państwa będą traktowane jako "cele wojskowe" i zagrozili falą odwetowych zamachów samobójczych.

d3ihyzh

"By dokonać zemsty na wrogu mamy tysiące bojowników gotowych do poświęcenia samych siebie" - głosi oświadczenie, jakie wydał główny rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Jak zaznacza Reuters, wraz ze spodziewanym nasileniem się w najbliższych tygodniach walk w następstwie zakończenia tegorocznych zbiorów maku opiumowego decyzja o straceniu więźniów dodatkowo zmniejsza nadzieje na wznowienie zablokowanego procesu pokojowego, któremu patronują zagraniczni partnerzy, w tym USA i Chiny.

Z opublikowanych przez Państwowy Zarząd Bezpieczeństwa, czyli główną agencję wywiadowczą Afganistanu, danych personalnych skazańców wynika, że byli wśród nich m.in. współorganizator zamordowania w 2011 roku byłego prezydenta Burhanuddina Rabbaniego oraz członek odpowiedzialnej za zamachy samobójcze w Kabulu siatki Hakkanich. Jednak w dokumentacji tej nie ma żadnych bezpośrednich odniesień do dokonanego 19 kwietnia w stolicy Afganistanu zamachu, w którym zginęło co najmniej 64 ludzi, a 347 innych zostało rannych.

d3ihyzh

Podziel się opinią

Share

d3ihyzh

d3ihyzh
Więcej tematów