Świat"W Afganistanie najpierw trzeba wybudować drogi"

"W Afganistanie najpierw trzeba wybudować drogi"

Najważniejsza w odbudowie Afganistanu jest
budowa dróg i mostów oraz zapewnienie jego mieszkańcom prądu i
wody - oświadczył amerykański major Treavor
Bellandi, kierujący w Dowództwie Regionalnym Wschód (Regional
Command East) zespołem, odpowiedzialnym za projekty na rzecz
lokalnych społeczności.

"W Afganistanie najpierw trzeba wybudować drogi"
Źródło zdjęć: © AFP

28.06.2007 | aktual.: 28.06.2007 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drogi to podstawa - zapewnią mieszkańcom Afganistanu swobodę przemieszczania, łączność z władzami w stolicy oraz dostęp do rynków pracy i zbytu - wyjaśnia mjr Bellandi.

Według Amerykanina, w ciągu ostatnich pięciu lat w Afganistanie dzięki międzynarodowemu wsparciu wybudowano lub wzmocniono drogi łącznej długości ponad 8 tys. km.

Szacunkowe dane mówią, że dostęp do prądu ma zaledwie 6% spośród łącznie 32 mln mieszkańców Afganistanu. Roczne zużycie energii elektrycznej wynosi niecałe 800 mln kilowatogodzin - mniej więcej tyle, ile w Polsce w ciągu dwóch dni.

Prąd to nie tylko możliwość bardziej komfortowego życia, ale także np. dzięki radiu, bo większość Afgańczyków nie potrafi pisać i czytać, dostępu do informacji - przekonuje mjr Bellandi.

Wojsko realizuje w Afganistanie nie tylko duże projekty dotyczące elektryczności np. w Kandaharze czy Kabulu, ale także mniejsze, które opierają się na założeniu "jedna wieś - jeden generator".

O konieczności budowy studni, systemów dystrybucji wody czy nawadniania pól nie trzeba chyba nikogo przekonywać - podkreśla Bellandi.

Zakres działania kierowanego przez niego zespołu jest szeroki. Jeden z dwóch służących tam polskich oficerów, mjr Andrzej Niewiadomski zajmował się m.in. kwestiami dotyczącymi infrastruktury dla afgańskiej policji, np. posterunków.

Nacisk na drogi, prąd czy wodę nie oznacza oczywiście, że nie zajmujemy się innymi sprawami jak choćby budową szpitali czy szkół - wyjaśnia Bellandi.

Wsparciem lokalnych społeczności w odbudowie i utrzymaniu bezpieczeństwa zajmują się m.in. Prowincjonalne Zespoły ds. Odbudowy (Provincional Reconstruction Teams - PRTs).

Prowadzone są one przez pięć dowództw regionalnych (Regional Commands) - RC Capital w Kabulu, RC North w Mazar-i-Szarif, RC West w Heracie, RC South w Kandaharze i RC East w Bagram.

Katarzyna Lechowicz

Źródło artykułu:PAP
wodaafganistanusa
Komentarze (0)