W 2002 roku możliwy kolejny etap modernizacji "zakopianki"
W przyszłym roku może się rozpocząć
modernizacja popularnej "zakopianki", na ponad 13 kilometrowym
odcinku od Myślenic do Lubnia, której koszt szacowany jest na ok.
500 mln zł - podał dyrektor Oddziału Południowo-Wschodniego GDDP.
Obecnie prowadzone są rozmowy na temat finansowania tej inwestycji, która ma szansę rozpocząć się w przyszłym roku - powiedział w piątek Jacek Bojarowicz, dyrektor Oddziału Południowo- Wschodniego Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Krakowie.
Modernizacja ma polegać na dobudowie drugiej nitki jezdni na odcinku od Myślenic do Lubnia, co wymusza m.in. przesunięcie i regulację koryta rzeki Raby. Konieczna będzie też budowa dwujezdniowych obejść największych miejscowości znajdujących się na tym odcinku: Stróży i Pcimia
Już w listopadzie tego roku może się zakończyć modernizacja "zakopianki" na 3,5 kilometrowym odcinku od Chabówki do Rdzawki. Prace, polegające na dobudowie drugiej jezdni na krętym podjeździe między tymi miejscowościami oraz remoncie dziewięcioprzęsłowego wiaduktu w Chabówce, od połowy zeszłego roku prowadzi Rzeszowskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych SA, należące do grupy Exbudu.
Po zakończeniu tych dwóch inwestycji, na trasie Kraków -Zakopane pozostaną jeszcze trzy jednojezdniowe odcinki: Lubień - Chabówka (19,5 km) Rdzawka - Nowy Targ (12,2 km) oraz Nowy Targ - Zakopane (18,4 km).
Szacujemy, że koszt modernizacji całej +zakopianki+ może wynieść 2 mld zł, co jest równe rocznemu budżetowi całej GDDP - powiedział Bojarowicz. Według niego, rosnący ruch na tej trasie - wcześniej czy później - wymusi te inwestycje.
Ciąg drogowy Kraków - Zakopane, zwany "zakopianką", ma 94,5 km długości (od węzła autostradowego w Opatkowicach do Zakopanego). (ps)