Von der Leyen: musimy być gotowi na zakłócenia w dostawach gazu z Rosji
Musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu i musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie - powiedziała w piątek na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
- Musimy być przygotowani na większe zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu. Ciężko nad tym pracujemy. Musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie, dywersyfikować dostawy z partnerami oraz pracować z przemysłem i krajami UE nad awaryjnym planem redukcji popytu - wskazała Ursula von der Leyen.
Zakłócenia w dostawach gazu z Rosji
Szefowa Komisji Europejskiej dodała, że "nie będzie powrotu do tanich paliw kopalnych".
- Musimy pozbyć się uzależnienia od paliw kopalnych. Odpowiedzią jest REPowerEU. I już widzimy efekty: np. amerykańskie dostawy LNG wzrosły o 75 proc. - zaznaczyła.
Von der Leyen zapowiedziała, że w przyszłym miesiącu przedstawi przywódcom wspólny plan awaryjny, aby upewnić się, że kraje UE są przygotowane na ewentualne zakłócenia w dostawach gazu.
Szefowa KE powiedziała też, że deficyty i długi krajów UE wzrosły po pandemii COVID-19.
- Potrzebujemy inwestycji, aby zbudować bardziej ekologiczną, bardziej cyfrową przyszłość. Zaprojektujmy zasady, które pogodzą wyższe potrzeby inwestycyjne z potrzebą ochrony zdrowych reguł fiskalnych. Jedno idzie w parze z drugim: stabilność fiskalna i wzrost - wskazała von der Leyen.
Zobacz także: Miedwiediew ostro o Kaczyńskim. Gen. Koziej zaskoczony
Dodała, że rozmowy na szczycie dotyczyły stanu gospodarki Europy. - Oczywiście wojna w Rosji ma wpływ nie tylko na ceny żywności i energii. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić najsłabszych.
Podziękowała też prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi za prace francuskiej prezydencji w UE.
- Razem osiągnęliśmy tak wiele. Od sześciu pakietów sankcji przeciwko Rosji po postępy w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu. Francja i cała Europa mogą być dumne z tych osiągnięć - wskazała.
"Rosyjska agresja powoduje wzrost cen"
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej podkreślił, ze rosyjska agresja na Ukrainę powoduje wzrost cen energii, żywności i towarów.
- Inflacja wzbudza zaniepokojenie nas wszystkich. Rosyjska agresja powoduje wzrost cen energii, żywności i towarów. Ma to wpływ na naszych obywateli i przedsiębiorstwa. Jesteśmy zjednoczeni i postanowiliśmy ściśle koordynować nasze decyzje w polityce gospodarczej - podkreślił Michel.
W przyjętych w piątek konkluzjach gospodarczych Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła spełnienie przez Chorwację wszystkich kryteriów konwergencji określonych w Traktacie. Poparła wniosek Komisji, aby Chorwacja przyjęła euro 1 stycznia 2023 r., i zwróciła się do Rady UE o szybkie przyjęcie odpowiednich wniosków Komisji.
Rada Europejska ponownie wezwała Komisję do zbadania wraz z międzynarodowymi partnerami sposobów ograniczenia rosnących cen energii, w tym w stosownych przypadkach możliwość wprowadzenia tymczasowych pułapów cen importowych. W obliczu wykorzystania gazu jako broni przez Rosję Rada Europejska wezwała Komisję do pilnego kontynuowania wysiłków w celu zapewnienia dostaw energii po przystępnych cenach.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski