Vista bezpieczniejsza od innych systemów?
Eksperci od bezpieczeństwa komputerowego wątpią w zapewnienia Billa Gatesa, że Vista jest bardziej bezpieczna od innych systemów operacyjnych.
02.02.2007 07:10
Uważają, że być może jest bezpieczniejsza od innych wersji Windowsa, ale istnieją starsze systemy, które wciąż są bardziej bezpieczne. Inni twierdzą, że zależy to od tego jak ludzie używają nowego systemu niż od jakiejkolwiek technologii. Wiadomo już, że hakerzy próbują złamać zabezpieczenia i obejść zmiany jakie pojawiły się w nowym systemie.
Podczas wywiadu dla BBC News Bill Gates powiedział, że Vista jest o wiele bardziej bezpieczna i sam fakt poprawy tego bezpieczeństwa jest powodem, aby przerzucić się z Windowsa XP na nowy system.
Vista posiada wiele wbudowanych usług zabezpieczających. Wsród nich jest oprogramowanie typu antyspyware i system, który ma na celu powstrzymanie złośliwych programów od instalowania się na komputerze. Wszystko po to aby system był bezpieczny od momentu pierwszego uruchomienia. Jednak czy sprawia to, że Vista jest bezpieczniejsza od innych systemów? Dla ekspertów od bezpieczeństwa komputerowego sprawa jest dyskusyjna.
„Jest o wiele bardziej bezpieczny od, powiedzmy, Windowsa 3.x, Windowsa 95, Windowsa NT, Windowsa 2000 czy Windowsa XP” – mówi Mikko Hypponen z F-Secure. „Ale na pewno nie bardziej od takich systemów operacyjnych jak FreeBSD, QNX, AS/400 i innych. Twierdzę, że Vista nawet nie jest tak bezpieczna jak inny system Microsoftu, a mianowicie ten stosowany w Xbox 360.”
David Emm, konsultant w firmie Kaspersky Labs twierdzi, że wraz z Vistą Microsoft wyznaczył cienką linię pomiędzy tworzeniem oprogramowania jednocześnie bezpiecznego i łatwego w użyciu. „Im bardziej system jest łatwy w użyciu i bardziej wygodny, szczególnie dla ludzi mniej zaawansowanych technologicznie, tym większe jest ryzyko, że w zbroi jest jakaś luka. W pewnym sensie to ludzie są tu najsłabszym ogniwem.” Jako przykład Emm wskazał na powstrzymujący złośliwe programy przed zainstalowaniem system User Account Control, który może okazać się nie tak efektywny jak uważa Microsoft. „Ten system pyta użytkownika o zgodę na instalowanie programów, rozszerzeń i wielu innych rzeczy. Wiele razy ludzie mogą pomijać te pytania bez zdawania sobie sprawy z tego co robią.”
Obawy Davida Emma potwierdza Greg Day, analityk z firmy McAfee. Uważa on, że brak kontekstu w ostrzeżeniach może powodować, że ludzie będą dokonywać niebezpiecznych wyborów. „Jest to spory nacisk na użytkownika, który ma podjąć decyzję.”