PolskaVIII Festiwal Nauki w Warszawie

VIII Festiwal Nauki w Warszawie

16 ośrodków naukowych w całej Polsce bierze udział w VIII Festiwalu Nauki, który jest okazją do promocji wiedzy i osiągnięć krajowych badaczy. Dziś w Warszawie trwa Dzień Nauki, który jest punktem kulminacyjnym Festiwalu Nauki.

Na wydział fizyki Politechniki Warszawskiej przyszły dzisiaj prawdziwe tłumy. Wśród widowni przeważali gimnazjaliści. Jak się okazało większość nie chce jednak robić naukowej kariery. Lubimy się uczyć, ale raczej nie chciałybyśmy zostać naukowcami bo jest to mało płatna praca - powiedziały Katarzyna i Anna uczennice warszawskiego gimnazjum. Naukowcy raczej dużo nie zarabiają - wtórują im harcerze z mokotowskiej drużyny ZHP, którzy przyszli na Politechnikę Warszawską.

Postawę młodzieży rozumieją ludzie, którzy już zostali naukowcami. Szwecja i Finlandia przeznaczają ponad 3 procent PKB na naukę, a w Polsce jest to 0,3 procenta PKB. Jest tragicznie, jesteśmy na szarym końcu - mówi Krzysztof Tabaszewski z Instytutu Fizyki Doswiadczalnej UW

Z kolei Paweł Bylina z Instytutu Nauk Geologicznych PAN wylicza ile kosztują Polskę niskie nakłady państwa na badania naukowe. Jak mówi : Nasza inwestycja w naukę jest praktycznie żadna, na poziomie bardzo biednych państw. Musimy kupować myśl techniczną za granicą przez co płacimy ogromne pieniądze za rozwiązania techniczne sprzed 40 lat.

W Polsce z takimi pieniędzmi na naukę jakie mamy sytuację może ratować tylko optymizm młodych naukowców.

Dawid Mynarczyk, który studiuje fizykę na UW podkreśla, że chce zostać naukowcem z pasji. Dodaje, że bardzo chętnie wyjechałby na Zachód po to, żeby poznać tamtejsze realia, natomiast w dłuższej perspektywie chce pracować w Polsce.

Z Materiałów Komitetu Badań Naukowych wynika, że gospodarka danego kraju staje się nowocześniejsza dopiero, kiedy nakłady budżetowe na naukę i technikę przekroczą 0,5 procent PKB. W Polsce kwota przeznaczana na te cele jest prawie 2 razy mniejsza.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)