Trwa ładowanie...

Veriko Tchumburidze zwyciężczynią Konkursu Wieniawskiego

• Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
• Konkurs rozpoczął się 8 października
• Jury przewodniczył wybitny skrzypek Maxim Wengerov
• Finałowe przesłuchania trwały od czwartku do soboty, uczestniczyło w nich siedmioro skrzypków
• Maria Włoszczowska, która zaszła najdalej z Polaków zajęła szóste miejsce

Veriko Tchumburidze zwyciężczynią Konkursu WieniawskiegoŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d2g474v
d2g474v

Laureatami drugiej nagrody zostali Bomsori Kim (Korea Południowa)
i Seiji Okamoto (Japonia)
.

Finaliści wykonywali wybrane koncerty skrzypcowe, w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego, występując z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.

Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja)
urodziła się w 1996 roku. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Kształciła się w Państwowym Konserwatorium w Mersinie oraz pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule fuer Musik jako stypendystka "Young Musicians on World Stages". Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym "Gulden Turali" (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012).

W 2013 r. otrzymała zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim organizowanym przez Akademię Seiji Ozawy oraz w Festiwalu Verbier w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Any Chumachenco. Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Eskisehirze, Stambule, Izmirze i Bursie oraz z Brandenburską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę w klasie Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium.

Zwycięzca konkursu otrzymuje złoty medal i 30 tys. euro, laureaci kolejnych miejsc podzielą się kwotą 70 tys. euro.

W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu wystartowało 40 muzyków z całego świata, w tym dziesięcioro Polaków. Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na niedzielę; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

d2g474v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g474v
Więcej tematów