Trwa ładowanie...
dr7wsjb

Verheugen cieszy się, inni krytykują

(AFP)
Komisarz UE Guenter Verheugen wyraził w czwartek zadowolenie z porozumienia z Polską w sprawie sprzedaży ziemi rolnej. Tymczasem przedstawiciel państw Unii przyznał, że część z nich krytykowała sposób, w jaki osiągnięto kompromis.

dr7wsjb
dr7wsjb

Zwłaszcza tymczasowe zamknięcie negocjacji z Polską w swobodnym przepływie kapitału stanowi przełom. Ten dział, obejmujący tak wrażliwe kwestie jak zakup ziemi i drugich domów był jednym z najtrudniejszych - politycznie i psychologicznie - w negocjacjach z Polską - ocenił Verheugen.

Tymczasem ambasador Danii w UE, Poul Christophersen, który przewodniczył czwartkowym sesjom negocjacyjnym z kandydatami, przyznał, że niektóre państwa członkowskie krytykowały sposób zwarcia porozumienia w sprawie warunków sprzedaży ziemi rolniczej.

Główny negocjator Polski Jan Truszczyński podkreślił w czwartek w Brukseli, że zamknięcie dwóch działów negocjacji potwierdziło, że Polska pozostaje zdecydowanie na dobrej drodze i że polska strategia negocjacyjna, zmierzająca do pomyślnego zakończenia negocjacji członkowskich przed końcem roku, jest wykonalna i realistyczna.

Według unijnych dyplomatów, dzięki zakończeniu rozmów w dwóch kolejnych działach rokowań, Polska ucięła pojawiające się od pewnego czasu spekulacje, że zostanie z tyłu za innymi czołowymi kandydatami i że nie zdąży zakończyć negocjacji w tym roku.

dr7wsjb

Po czwartkowej serii sesji negocjacyjnych pierwsze miejsce w rankingu kandydatów uszeregowanych pod względem liczby zamkniętych działów negocjacji zajmuje nadal Słowenia (26 na 29), przed Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą i Węgrami (po 24), Łotwą i Słowacją (po 23), Polską (22) i Maltą (21).

Ostatnie miejsca zajmują Bułgaria (14) i Rumunia (9), które same przyznają, że nie zdołają zakończyć negocjacji w tym roku i przystąpić do Unii w 2004 roku. (mag)

dr7wsjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr7wsjb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj