Trwa ładowanie...
d28t8p9

Vera wędruje nad Bałkany. IMGW wydało najwyższy 3. stopień alertu: "zagrożenie życia"

Pogodny wyż Vera kontynuuje wędrówkę na południowy-wschód. Jutro dotrze nad Bałkany. Dla mieszkańców Polski to nienajlepsza wiadomość. Znów czeka nas afrykański żar. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na niedziele ostrzeżenie meteo dla 11 województw. Dla dwóch jest to najwyższy, czerwony alert.
Share
Przed nami kolejny dzień tropikalnych upałów: IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego, 3. stopnia dla dwóch województw.
Przed nami kolejny dzień tropikalnych upałów: IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego, 3. stopnia dla dwóch województw.Źródło: wxcharts.eu
d28t8p9

Gdy centrum wyżu Vera znajdzie się nad Bałkanami, nad całą zachodnią i środkową Polskę zaczną ponownie napływać gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Temperatura gwałtownie wzrośnie.To, niestety, może być groźne dla zdrowia i życia. Stąd czerwone alerty dla mieszkańców dwóch województw: lubuskiego i zachodniej części woj. wielkopolskiego. Termometry w tych dwóch województwach wskazywać będą od 34 do 36 st. C.

Zobacz także:Pogoda na weekend. Wyż Vera nad Polską i nawet 37 st. C

Niestety, także noc nie przyniesie ulgi. Prognozowana temperatura minimalna wyniesie od 16 do 18 st. Celsjusza. Niestety, w mieście będzie ona dużo wyższa. Nagrzane chodniki, jezdnie i mury budynków będą w nocy oddawać zgromadzone w dzień ciepło.

d28t8p9

Żar będzie się lał z nieba nie tylko w woj. lubuskim i wielkopolskim. Ostrzeżenie 2. stopnia IMGW wydał dla północnej części woj. dolnośląskiego, wschodniej woj. opolskiego oraz całego woj. śląskiego, małopolskiego (z wyjątkiem powiatu tatrzańskiego), podkarpackiego (z wyjątkiem powiatów: sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego), świętokrzyskiego lubelskiego i południowej części Mazowsza. Termometry wskazywać mają tam od 30 do 34 st. C.

Upał dokuczać będzie także mieszkańcom zachodniej i południowej części woj. zachodniopomorskiego. Termometry mają tam wskazywać od 30 do 33 st. C.

Ostrzeżenia IMGW obowiązywać będą do godz. 20 w niedzielę.

   wxcharts.eu
Źródło: wxcharts.eu

Kiedy skończą się upały? Temperatura powinna trochę obniżyć się już w poniedziałek. Powyżej 30 stopni Celsjusza będą wówczas wskazywać jedynie termometry w woj. małopolskim, świętokrzyskim i śląskim. Znaczące ochłodzenie nastąpi we wtorek. W niektórych województwach słupek rtęci na termometrach może wskazywać mniej niż 20 stopni.

d28t8p9

Zanim jednak się ochłodzi czekać nas mogą gwałtowne burze. Synoptycy IMGW prognozuja, że ostrzeżenia przed burzami z gradem 2. stopnia (w trzystopniowej skali - przyp. red.) mogą zostać wydane w poniedziałek dla woj. mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, a pierwszego stopnia dla woj. łódzkiego, wielkopolskiego i lubelskiego.

Źródło: Biuro Prognoz Cumulus, IMGW

d28t8p9

Podziel się opinią

Share
d28t8p9
d28t8p9
Więcej tematów