Trwa ładowanie...

Vera Jourova o sytuacji w Polsce. "Wydarzenia są bardzo niepokojące"

Vera Jourova zabrała głos ws. sytuacji w Polsce. Chodzi o działania podjęte wobec osób LGBT. - To jest niepokojący trend, będziemy przyglądać się sytuacji w Polsce - powiedziała wiceszefowa KE.

Share
Vera Jourova o sytuacji w Polsce. Wiceszefowa KE komentuje
Vera Jourova o sytuacji w Polsce. Wiceszefowa KE komentujeŹródło: PAP/EPA, fot: PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL, FRANCISCO SECO / POOL
d2ejlm8

Vera Jourova udzieliła wywiadu "Rzeczpospolitej". Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej była pytana m.in. o stanowisko ws. sytuacji LGBT w Polsce. Odniosła się do tego w dorocznym przemówieniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Dla mnie to był jeden z głównych elementów jej przemówienia, gdy stwierdziła, że nie ma miejsca w Europie dla stref wykluczających pewne grupy ludzi. Wydarzenia w Polsce są bardzo niepokojące. Deklaracje władz lokalnych nie mają – trzeba to podkreślić – skutków prawnych, więc Komisji trudno jakoś wprost je zakwestionować i zastosować wobec nich procedury o naruszenie prawa. Ale to jest niepokojący trend, będziemy przyglądać się sytuacji w Polsce - powiedziała Jourova.

- Już podjęliśmy działania dotyczące finansowania niektórych gmin, bo jeśli jakaś gmina, jakieś miasto, jakiś region czy wykonawca jakiegoś projektu chce unijnego finansowania, to musi respektować zasadę równości i poszanowania praw fundamentalnych. To jest zapisane w artykule 2. unijnego traktatu - dodała.

Rekonstrukcja rządu. Nowy system decyzji w rządzie? Jarosław Gowin zdradza szczegóły

Vera Jourova o mechanizmie praworządności. Co z Polską?

Podczas rozmowy pojawiła się również kwestia głosowania w Parlamencie Europejskim nad rezolucją w sprawie mechanizmu praworządności. Na pytanie, czy mógłby mieć zastosowanie wobec Polski, Vera Jourova odparła, że to na razie jest "spekulowanie".

d2ejlm8

- Nie mogę teraz osądzić, czy można by go uruchomić przeciw Polsce czy nie. Ale myślę, że ten mechanizm jest potrzebny także jako środek odstraszający - stwierdziła wiceszefowa KE.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ejlm8

Podziel się opinią

Share
d2ejlm8
d2ejlm8
Więcej tematów