WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Uzbrojeni napastnicy zajęli konsulat Tunezji w Trypolisie

Uzbrojeni napastnicy zajęli konsulat Tunezji w stolicy Libii, Trypolisie i porwali 10 pracowników tej placówki - poinformowało tunezyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uzbrojeni napastnicy zajęli konsulat Tunezji w Trypolisie
(AFP, Fot: MAHMUD TURKIA)
WP

Według jego komunikatu, chodzi tutaj o "jawny atak na suwerenność państwową Tunezji i jaskrawe naruszenie prawa międzynarodowego oraz norm dyplomatycznych".

Władze libijskie nie komentują jeszcze zdarzenia. Tunezja jest jednym z niewielu państw utrzymujących swe oficjalne przedstawicielstwa w Trypolisie. Kontrolujący stolicę rząd Libii nie jest uznawany przez wspólnotę międzynarodową.

Libia znalazła się w stanie anarchii w następstwie walk między byłymi uczestnikami wspieranej przez NATO zbrojnej rebelii, która w 2011 roku obaliła wieloletnią dyktaturę Muammara Kadafiego. Osią konfliktu jest rywalizacja o władzę polityczną i kontrolę nad bogatymi libijskimi zasobami ropy.

WP

Poza kontrolą obu skonfliktowanych ze sobą libijskich rządów znajdują się znaczne obszary kraju, penetrowane przez powiązanych z Państwem Islamskim sunnickich ekstremistów.

WP
WP