Uzasadnienie wyroku na Lwa Rywina dostarczone stronom
Prokuratura i obrońca Lwa Rywina otrzymali
pisemne uzasadnienie wyroku skazującego Lwa Rywina na dwa i pół
roku więzienia oraz grzywnę. Od dostarczenia tego dokumentu strony
mają dwa tygodnie na apelację, nad którą obrona już pracuje. Także
prokuratura już wcześniej zapowiadała złożenie apelacji.
Wczoraj otrzymaliśmy odpis wyroku z uzasadnieniem, już pracujemy nad apelacją - powiedział obrońca Rywina mec. Wojciech Tomczyk. Zamierza on wykorzystać cały czas na apelację i złożyć odwołanie 23 sierpnia. Uzasadnienie wyroku i uzasadnienie zdania odrębnego sędziego przewodniczącego są dokumentem bardzo obszernym - wyjaśnił.
Również w poniedziałek odpis został dostarczony Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie. Za kilka dni będziemy mieli wyrobiony pogląd na temat uzasadnienia. Skoro to my złożyliśmy wniosek o uzasadnienie wyroku, to apelacja jest raczej przesądzona. W którym kierunku pójdzie, zależy od tego, co sąd napisał w uzasadnieniu - powiedział prokurator apelacyjny Bogusław Michalski.
W kwietniu tego roku sąd orzekł karę 2,5 roku więzienia i 100 tys. zł grzywny dla Rywina za usiłowanie oszustwa wobec koncernu medialnego Agora. Sąd, który przyjął, że Rywin działał sam, zmienił kwalifikację jego czynu z płatnej protekcji wobec Agory na usiłowanie oszustwa (za oszustwo grozi do 8 lat więzienia; za płatną protekcję - do 3).
Wyrok zapadł niejednogłośnie - przewodniczący trzyosobowego składu sędziowskiego Marek Celej złożył zdanie odrębne, nie zgadzając się z wymiarem kary i zmianą kwalifikacji czynu. Celej mówił, że nie miał wątpliwości co do winy Rywina, natomiast w zdaniu odrębnym chce dowieść, że była nią zarzucona mu przez prokuraturę płatna protekcja. Celej opowiadał się też za niższą karą. Nie ujawnił szczegółów, przypominając, że obowiązuje go tajemnica narady sędziowskiej.