Trwa ładowanie...

Uwaga na tanie zabawki z Chin. Mogą być śmiertelnie groźne dla dzieci

300-krotne przekroczenie normy groźnej substancji chemicznej odkryto w sprzedawanej w Polsce zabawce z Chin, którą skontrolowała inspekcja handlowa. Eksperci ostrzegają, że tanie zabawki często zawierają duże stężenie szkodliwych substancji, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu dzieci.

Uwaga na tanie zabawki z Chin. Mogą być śmiertelnie groźne dla dzieciŹródło: Służba Celna
dz2ilz1
dz2ilz1

Jak pisze "Super Express", celnicy z Gdańska nabrali wątpliwości co do zabawek sprowadzonych do Polski przez zarejestrowaną na Cyprze spółkę.

Celnicy postanowili zatrzymać ponad 700 zestawów lalek, a następnie poprosili o opinię wojewódzkiego inspektora inspekcji handlowej w Gdańsku.

Wyniki badania okazały się zatrważające. Inspektorzy wykazali, że stężenie groźnego Ftalanu dwu-2-etyloheksylu prawie 300-krotnie przekraczało dopuszczalne normy.

dz2ilz1

Jak powiedział gazecie Tomasz Słaboszowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, substancja ta może wywołać bardzo poważne choroby.

Ftalanu dwu-2-etyloheksylu może upośledzać płodność, powodować choroby nerek, wątroby, a także jest rakotwórcza. Jej szkodliwemu działaniu może ulec nawet dziecko w łonie matki.

Eksperci przestrzegają przed kupowaniem tanich zabawek produkowanych w Chinach, pochodzących od nieznanych producentów.

Choć zabawki zazwyczaj są oznaczone znakiem "CE", który ma być gwarancją spełniania europejskich norm, w praktyce często zdarza się, że producent bezprawnie posługuje się tym znakiem.

dz2ilz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz2ilz1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj