Uwaga na niebezpiecznie produkty na aukcjach!
Szybko i tanio? Niekoniecznie bezpiecznie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami działającymi w sieci. Kupując na aukcjach pamiętaj szczególnie o bezpieczeństwie najmłodszych.
07.05.2007 07:10
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował internetowe serwisy aukcyjne, szczególnie zwracając uwagę na bezpieczeństwo produktów. Sprawdzano czy na aukcjach oferowane są towary, zakwestionowane przez Urząd i wpisane do rejestru produktów niebezpiecznych.
Niestety, jak wynika z ustaleń Urzędu, na wszystkich badanych aukcjach internetowych dość łatwo konsument może kupić niebezpieczny produkt. Zagrożenia w wirtualnym handlu dotyczą zwłaszcza dzieci – zabawki i ubranka posiadające łatwe do połknięcia elementy, smoczki i gryzaczki zawierające toksyczne substancje – to tylko niektóre produkty zakwestionowane przez Urząd i nadal dostępne na portalach aukcyjnych. Sprzedający często wiedzą o niebezpieczeństwie, jakie stwarzają oferowane przez nich towary, mimo to wystawiają je. Zdarza się, że umieszczają w ofertach informacje o tym, że podobieństwo do produktu niebezpiecznego jest tylko przypadkowe, gdy w rzeczywistości konsumentowi oferowany jest towar zakwestionowany przez UOKiK lub inny organ europejski -Wystawione jajko, to nie jajko wpisane na listę RAPEX!!!… Zgodność informacji można sprawdzić na Europejskiej stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta…- to jeden z przykładów opisów, zachęcających do zakupu niebezpiecznej zabawki - informuje portal
Wirtualnemedia.pl Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK.
Zgodnie z prawem właściciel portalu aukcyjnego nie ponosi odpowiedzialności za jakość, ani bezpieczeństwo oferowanego produktu. Dlatego to na dokonującym zakupu ciąży obowiązek dokładnego sprawdzenia kontrahenta. Ważne jest, aby dokonując zakupów w Internecie sprawdzić wiarygodność sprzedającego, z którym zawieramy umowę. Ułatwieniem może być skorzystanie z oferowanych przez portale aukcyjne systemów ocen uczestników transakcji. Wysokie noty nie powinny być jednak jedyną przesłanką wyboru oferty. Ponadto warto zajrzeć na stronę internetową Urzędu www.uokik.gov.pl, gdzie dostępne są rejestry produktów zakwestionowanych przez Prezesa UOKiK lub Komisji Europejskiej www.ec.europa.eu/rapex.
Urząd przypomina jednocześnie, że zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie produktów, Prezes UOKiK ma możliwość nakładania na przedsiębiorców wprowadzających na rynek niebezpieczne towary kar pieniężnych w wysokości do 100 tys. zł. Prawo przewiduje ponadto dodatkową sankcję dla profesjonalnych uczestników obrotu, polegającą na obciążeniu ich kosztami badań produktu, który został uznany za niebezpieczny - dodała Małgorzata Cieloch.