PolskaUW: nowy zarząd, nowa uchwała

UW: nowy zarząd, nowa uchwała

13-osobowy Zarząd wybrała w sobotę Rada Krajowa Unii Wolności. Proponuję tę liczbę traktować jako magiczną, szczęśliwą - mówił przewodniczący Unii Władysław Frasyniuk, wybrany 14 października.

27.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Wiceprzewodniczącymi Unii wybrani zostali Anna Popowicz, b. sekretarz stanu w ministerstwie kultury rządu AWS-UW, pierwsza w Polsce minister ds. kobiet i rodziny w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Wiesław Sikorski burmistrz Bemowa współtwórca ROAD - w Unii od lutego tego roku.

Członkami zarządu zostali: Paweł Dubaniewicz, Czesław Fiedorowicz, Adrian Furgalski, Barbara Imiołczyk, Katarzyna Lubnauer, Jerzy Meysztowicz, Ewa Socha oraz Grażyna Staniszewska, która otrzymała najwięcej głosów.

Do zarządu nie zostali wybrani były szef klubu UW w poprzedniej kadencji Jerzy Wierchowicz oraz rzecznik Unii Andrzej Potocki. Kadencja nowo wybranego Zarządu kończy się w lutym przyszłego roku, kiedy to odbędzie się następny kongres Unii.

Rada Krajowa Unii Wolności w podjętej w sobotę uchwale uznała za nieodpowiedzialne propozycje rządu Leszka Millera, dotyczące zamrożenia progów podatkowych na trzy lata i opodatkowania zysków z lokat bankowych. Rada Unii podkreśliła, że rozwiązania te, jeśli wejdą w życie, spowodują pogorszenie sytuacji polskich rodzin i zmniejszenie szans polskich przedsiębiorstw.

Zdaniem Rady szkodliwe jest także przesunięcie o trzy lata wprowadzenia obiektywnej i zewnętrznie ocenianej nowej matury. Szczególnie zaś niepokojace jest to, że nowa minister edukacji Krystyna Łybacka wysyła - jak to określono - sprzeczne sygnały o zasadach matury w roku 2002, co wprowadza niepewność i chaos.

Wyrażono także zaniepokojenie składem władz nowego Sejmu, przypominając zasadę, że Izba stanowiąca prawo nie może być posądzona o ochronę posłów prawo łamiących. Zasada ta - podkreśliła Rada Unii - została naruszona wyborem na wysokie stanowiska sejmowe posłów przeciwko którym toczą się postępowania sądowe lub zapadły wyroki.

Rada Unii określiła też jako nadużycie porównanie przez premiera Leszka Millera obecnej sytuacji w kraju do sytuacji z roku '89. Przypomniano, że gdy powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego inflacja wynosiła kilkaset procent, sklepy były puste, działała Służba Bezpieczeństwa, funkcjonowała cenzura i stacjonowała Armia Sowiecka. Obecnie - przypomniano w uchwale - mamy za sobą kilka lat gospodarczego wzrostu, Polska jest członkiem NATO, toczą się negocjacje w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. (aka, ej)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)