"Utrzymują się poważne obawy". Komisja Europejska oceniła działania resortu Ziobry
Komisja Europejska opublikowała w środę swoje czwarte roczne sprawozdanie na temat praworządności w państwach członkowskich UE. W rozdziale dotyczącym Polski odnotowano zmiany, jakie w ostatnich miesiącach wprowadził resort sprawiedliwości. Mimo to oceniono, że wciąż utrzymają się "poważne obawy" co do stanu praworządności w naszym kraju.
05.07.2023 13:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ocenie KE, kraje unijne "w pełni bądź częściowo" zrealizowały 65 proc. zeszłorocznych rekomendacji dotyczących praworządności.
"Biorąc pod uwagę fakt, że reformy mające na celu poprawę praworządności wymagają czasu, pokazuje to znaczący postęp w ciągu zaledwie jednego roku" - przekonują autorzy dokumentu.
KE zauważyła w sprawozdaniu, że Polska w ostatnim czasie "przyjęła ustawodawstwo w celu podniesienia standardów niektórych aspektów niezawisłości sędziowskiej", a ponadto nasz kraj "zaangażował się w dalszą reformę reżimu dyscyplinarnego dla sędziów".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: mogą zapomnieć o samodzielnych rządach. Wskazał główny błąd PiS
KE oceniła praworządność w Polsce. Jest raport
Wskazano też na poważny problem. "Podjęto pewne kroki w celu zapewnienia niezależności funkcjonalnej prokuratury od rządu, jednak funkcje Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego nadal nie są odrębne" - stwierdzono.
Podkreślono jednocześnie, że w opinii KE, "utrzymują się poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa".
Na plus zaliczono Polsce cyfryzację wymiaru sprawiedliwości, która - według KE - "postępuje dobrze".
Przeczytaj też:
Źródło: PAP