Trwa ładowanie...
ycipk-4990a8

"Utrudnią PiS rządzenie". "Die Welt" pisze o Konfederacji

PiS jeszcze nie znalazło sposobu, jak postępować wobec skrajnie prawicowej Konfederacji - ocenia dziennik "Die Welt". Ugrupowanie, które wprowadziło do Sejmu 11 posłów jest określane jako "nowy konkurent" po prawej stronie PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Die Welt" pisze o Konfederacji
"Die Welt" pisze o Konfederacji (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
ycipk-4990a8

Niemiecka gazeta opisuje Marsz Niepodległości, który w poniedziałek przeszedł ulicami Warszawy. Jak zauważa korespondent dziennika Philipp Fritz, relacje na temat obchodów tego ważnego dla wielu Polaków święta od kilku lat zdominowane są przez obrazy z marszu, który został zainicjowany przez ugrupowania skrajnie prawicowe. "Uchodzi on dziś za największe zgromadzenie skrajnej prawicy w Europie" - pisze Fritz. Jak podkreśla, w tym roku politycy PiS trzymali się z dala od marszu - nie bez powodu.

Nowy konkurent po prawie stronie

"Ruch, będący wiodącym organizatorem marszu, dostał się w ubiegłym miesiącu do parlamentu. PiS czuje się pod presją Konfederacji, która jest złożona z kilku skrajnie prawicowych partii i opowiada się za radykalniejszą polityką. To nowa konkurencja dla przywykłych do sukcesu narodowych konserwatystów" - pisze korespondent "Die Welt".

ycipk-4990a8

Zobacz też: Marsz Niepodległości. Konfrontacja zwolennika i przeciwnika w studiu

"Jeżeli rządzący nie odetną się jasno od Konfederacji, to istnieje zagrożenie, że Polska pójdzie jeszcze dalej w prawo" - ocenia.

Zdaniem autora artykułu do tej pory PiS nie znalazło jeszcze sposobu na to, jak postępować wobec skrajnie prawicowej opozycji w parlamencie. Tak jak nie ma odpowiedzi na marsze skrajnej prawicy, które mogą być w stanie zawłaszczyć obchody Dnia Niepodległości. "Marsz symbolizuje dylemat, jaki ma PiS, bo partia ta za pomocą turbopatriotycznej retoryki zabiega o narodowe grupy, które w dużej części wybrały jednak Konfederację" - ocenia "Die Welt". Dodaje, że Konfederacja szczególnie atrakcyjna okazała się dla młodych wyborców.

ycipk-4990a8

"Po prawej stronie PiS siedzi teraz nowe ugrupowanie. Dla PiS to problem, bo potężny przewodniczący partii Jarosław Kaczyński nigdy nie chciał pogodzić się z istnieniem politycznej siły po swojej prawej stronie" - dodaje dziennik.

Czytaj więcej na Deutsche Welle: Niemiecka prasa: Wyrok TSUE nie powstrzyma polskiego rządu
SZ o Polsce: państwo prawa w ruinie, rząd pokazuje UE środkowy palec

Zbyt radykalni nawet dla PiS

"Konfederacja jest rasistowska, antysemicka, domaga się m.in. wystąpienia Polski z UE, przywrócenia kary śmierci i całkowitego zakazu aborcji, nawet w przypadku ciąży będącej rezultatem gwałtu. Za granicą PiS często uważany jest za partię radykalną, ale w porównaniu z Konfederacją wydaje się umiarkowany i sprzyjający UE" - pisze Philipp Fritz.

ycipk-4990a8

Publicysta dodaje, że jak na razie wicepremier Jarosław Gowin wykluczył współpracę z Konfederacją, ale obecność tego ugrupowania w Sejmie oznacza, że dla PiS rządzenie stanie się trudniejsze.

"Niebezpieczeństwo wiąże się też z tym, że Konfederacja będzie wnosić pod dyskusję tematy, które nawet dla PiS są zbyt skrajne, ale będzie trzeba się do nich ustosunkować" - dodaje korespondent "Die Welt". I konkluduje: Od PiS zależy, czy politycy Konfederacji zdominują debatę w kraju.

Anna Widzyk Deutshce Welle

Czytaj więcej na Wirtualnej Polsce: Zdjęcie Janusza Korwin-Mikkego podbija sieć. Znowu to zrobił!
Konfederacja uderza ustawą w Stanisława Piotrowicza. Krzysztof Bosak: mamy projekt

ycipk-4990a8
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4990a8

ycipk-4990a8
ycipk-4990a8