Trwa ładowanie...

"Utrudnią PiS rządzenie". "Die Welt" pisze o Konfederacji

PiS jeszcze nie znalazło sposobu, jak postępować wobec skrajnie prawicowej Konfederacji - ocenia dziennik "Die Welt". Ugrupowanie, które wprowadziło do Sejmu 11 posłów jest określane jako "nowy konkurent" po prawej stronie PiS.

Share
"Utrudnią PiS rządzenie". "Die Welt" pisze o KonfederacjiŹródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER
d3t4erg

Niemiecka gazeta opisuje Marsz Niepodległości, który w poniedziałek przeszedł ulicami Warszawy. Jak zauważa korespondent dziennika Philipp Fritz, relacje na temat obchodów tego ważnego dla wielu Polaków święta od kilku lat zdominowane są przez obrazy z marszu, który został zainicjowany przez ugrupowania skrajnie prawicowe. "Uchodzi on dziś za największe zgromadzenie skrajnej prawicy w Europie" - pisze Fritz. Jak podkreśla, w tym roku politycy PiS trzymali się z dala od marszu - nie bez powodu.

Nowy konkurent po prawie stronie

"Ruch, będący wiodącym organizatorem marszu, dostał się w ubiegłym miesiącu do parlamentu. PiS czuje się pod presją Konfederacji, która jest złożona z kilku skrajnie prawicowych partii i opowiada się za radykalniejszą polityką. To nowa konkurencja dla przywykłych do sukcesu narodowych konserwatystów" - pisze korespondent "Die Welt".

Zobacz też: Marsz Niepodległości. Konfrontacja zwolennika i przeciwnika w studiu

"Jeżeli rządzący nie odetną się jasno od Konfederacji, to istnieje zagrożenie, że Polska pójdzie jeszcze dalej w prawo" - ocenia.

d3t4erg

Zdaniem autora artykułu do tej pory PiS nie znalazło jeszcze sposobu na to, jak postępować wobec skrajnie prawicowej opozycji w parlamencie. Tak jak nie ma odpowiedzi na marsze skrajnej prawicy, które mogą być w stanie zawłaszczyć obchody Dnia Niepodległości. "Marsz symbolizuje dylemat, jaki ma PiS, bo partia ta za pomocą turbopatriotycznej retoryki zabiega o narodowe grupy, które w dużej części wybrały jednak Konfederację" - ocenia "Die Welt". Dodaje, że Konfederacja szczególnie atrakcyjna okazała się dla młodych wyborców.

"Po prawej stronie PiS siedzi teraz nowe ugrupowanie. Dla PiS to problem, bo potężny przewodniczący partii Jarosław Kaczyński nigdy nie chciał pogodzić się z istnieniem politycznej siły po swojej prawej stronie" - dodaje dziennik.

Zbyt radykalni nawet dla PiS

"Konfederacja jest rasistowska, antysemicka, domaga się m.in. wystąpienia Polski z UE, przywrócenia kary śmierci i całkowitego zakazu aborcji, nawet w przypadku ciąży będącej rezultatem gwałtu. Za granicą PiS często uważany jest za partię radykalną, ale w porównaniu z Konfederacją wydaje się umiarkowany i sprzyjający UE" - pisze Philipp Fritz.

d3t4erg

Publicysta dodaje, że jak na razie wicepremier Jarosław Gowin wykluczył współpracę z Konfederacją, ale obecność tego ugrupowania w Sejmie oznacza, że dla PiS rządzenie stanie się trudniejsze.

"Niebezpieczeństwo wiąże się też z tym, że Konfederacja będzie wnosić pod dyskusję tematy, które nawet dla PiS są zbyt skrajne, ale będzie trzeba się do nich ustosunkować" - dodaje korespondent "Die Welt". I konkluduje: Od PiS zależy, czy politycy Konfederacji zdominują debatę w kraju.

d3t4erg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t4erg
d3t4erg
Więcej tematów