Utajniona lista nowych ukraińskich sankcji
Rząd Ukrainy zatwierdził nowe sankcje wobec Rosji, jednak nie ujawnił, jakich firm i osób one dotyczą. Listę sankcji Rada Ministrów w Kijowie skierowała do akceptacji przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
12.08.2015 | aktual.: 12.08.2015 18:44
Premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Ukraina wprowadza kolejne obostrzenia wobec Rosji w wyniku analogicznej decyzji Stanów Zjednoczonych. W rozporządzeniu podkreślono, że sankcje to m.in. odpowiedź na "trwającą agresję zbrojną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie", a także "finansowanie przez nią działalności terrorystycznej".
- We wtorek zaczęły działać rozszerzone sankcje wobec Federacji Rosyjskiej, wprowadzone przez rząd USA, dlatego też dziś Rada Ministrów przyjmuje drugi, rozszerzony pakiet sankcji i kieruje go do rozpatrzenia przez RBNiO - powiedział Jaceniuk.
Pierwszy pakiet sankcji wobec Rosji Ukraina przyjęła we wrześniu 2014 roku. Restrykcje przewidywały m.in. zakaz wjazdu na ukraińskie terytorium dla obywateli rosyjskich wspierających separatystów w Donbasie, zakaz uczestniczenia podejrzewanych o to osób prawnych i fizycznych w prywatyzacji na Ukrainie, a także dotyczyły eksportu do Rosji towarów o znaczeniu wojskowym.
Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na rosyjskich i ukraińskich obywateli oraz firmy 30 lipca. Wyjaśniły, że jest to odpowiedź na zachowanie Rosji, która wciąż narusza prawo międzynarodowe i nadal podsyca konflikt na wschodniej Ukrainie.
W komunikacie prasowym poinformowano wówczas, że sankcje nałożono na 13 osób oraz firmy, które były zaangażowane w omijanie już istniejących restrykcji dotyczących Rosji i Ukrainy. Ponadto objęły dwa podmioty gospodarcze działające w sektorze obronnym w Rosji, wspierające Borisa Rotenberga, rosyjskiego biznesmena i sojusznika prezydenta Władimira Putina.
Sankcje nałożono też na czterech byłych ukraińskich urzędników rządowych lub bliskich współpracowników byłych władz w Kijowie "za współudział w sprzeniewierzaniu majątku publicznego lub osłabianiu procesów demokratycznych na Ukrainie", a także na posiadane lub kontrolowane przez nich firmy. Są to m.in. Ołeksandr Janukowycz - syn byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, jeden z byłych liderów Partii Regionów, stronnictwa Janukowycza - Andrij Klujew i były minister energetyki Ukrainy Eduard Stawycki.