Trwa ładowanie...
dv9l44x
chiny
14-05-2008 21:10

Uszkodzona tama grozi zalaniem półmilionowego miasta

Tysiące chińskich żołnierzy skierowano do naprawy pęknięć, jakie w następstwie trzęsienia ziemi pojawiły się w zaporze Zipingpu powyżej miasta Dujiangyan w Syczuanie - podały chińskie media. Dujiangyan leży niedaleko epicentrum poniedziałkowego trzęsienia. Przerwanie odległej o kilka kilometrów zapory Zipingpu grozi zalaniem miasta, zamieszkanego przez 500 tys. ludzi.

dv9l44x
dv9l44x

Jak podała komisja do spraw rozwoju i reform, główny chiński organ ds. planowania gospodarczego, trzęsienie uszkodziło 391 zapór, w tym dwie duże i 28 średnich.

Według agencji Xinhua powołano centrum kryzysowe, które zająć się ma zarządzaniem sytuacją w Zipingpu.

Wieczorem rząd podał, że tamie nie grozi niebezpieczeństwo. Struktura jest stabilna i bezpieczna - podano po oględzinach przez ekspertów kluczowych fragmentów budowli. Wiadomość, podana przez telewizję CCTV, ukazała się także na internetowych stronach władz Syczuanu.

Jednak według innych doniesień ze zbiornika za zaporą spuszczono wodę, by zmniejszyć napór na osłabioną tamę.

dv9l44x

Pęknięcia na szczycie tamy miały szerokość 10 cm.

Zapora i zbiornik Zipingpu na rzece Minjiang, dopływie Jangcy, znajdują się między Dujiangyanem a odległą o 40 km na północ stolicą prowincji w Chengdu.

Zaporę zbudowano obok starożytnego cudu inżynierii, jakim jest tama w Dujiangyan i system nawadniający ponad 5300 km kwadratowych na równinie Czengdu. Powstały one ponad 2200 lat temu w epoce Walczących Królestw, przeobrażając równinę Chengdu w bogate rolnicze zaplecze. Są wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Rozwiązanie polega na podzieleniu rzeki na nurt zewnętrzny i wewnętrzny, co pozwala na eliminację problemu, jakim na dłuższa metę są osady niesione wodami rzeki. Bieg nurtu wewnętrznego został zawrócony i nawadnia pola. System działa bez zarzutu. Niedaleko znajduje się Góra Qingchengshan, uważana za miejsce narodzin taoizmu, z licznymi świątyniami wzdłuż drogi na szczyt.

Według chińskiego ministerstwa ds. wody zapora w Dujiangyan nie ucierpiała w poważniejszym stopniu.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj