Usterki w słowackich MiG-ach. Minister oskarża techników z Rosji
Rosyjscy technicy mogli celowo uszkodzić myśliwce MiG-29, nalężące do słowackich sił zbrojnych - uważa Jarosław Nad’, minister obrony Słowacji. Niedawno ten kraj przekazał Kijowowi cztery maszyny tego typu. A ma dosłać kolejne dziewięć.
Słowacja otrzymała dwusilnikowe myśliwce MiG-29 w spadku po podziale Czechosłowacji w 1993 r. Lotnictwo tego kraju nie użytkowało ich od lata 2022 r. W ubiegłym miesiącu pierwsze sztuki tych samolotów wysłano na Ukrainę.
- Latały, ale to nie znaczy, że nadawały się do walki. Ukraińcy przyjechali na Słowację tydzień przed ich odlotem, przywieźli części zamienne i dokonali przeglądu samolotów - wyjaśnił Naď, cytowany przez serwis Euroactiv.
Minister obrony sugeruje, że usterek maszyn dokonali celowo rosyjscy technicy, którzy byli obecni w bazie lotniczej Sliač jeszcze w końcu 2022 r.
- Nawet policja prowadziła śledztwo w tej sprawie, opierając się na naszych podejrzeniach. W silnikach myśliwców były części, do których dostęp mieli słowaccy technicy. Ale były też takie, za które odpowiadali tylko rosyjscy technicy. Usterki pojawiły się tylko w tych miejscach, do których dostęp mieli Rosjanie - twierdzi Naď.
Ostatecznie w toku śledztwa nie udowodniono, że Rosjanie prowadzili "celowy sabotaż". Niemniej, jak podał szef MON, "utracono do nich zaufanie" i zwolniono ich.
"Miały wytrzymać 350 godzin, wytrzymały 70"
Gen. Lubomir Swoboda, były najwyższy rangą słowacki pilot, również zasugerował, że Rosjanie celowo uszkodzili odrzutowce.
- Przejęliśmy od nich silnik, który miał wytrzymać 350 godzin lotów. Koniec końców przeleciał tylko 70 godzin. Jaki z tego wniosek? Może były one już wadliwie wykonane? Nie wiem - mówił w wywiadzie dla serwisu "Denníka N.".
Samoloty dla Ukrainy
Od początku rosyjskiej agresji rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska na tym straci? Generał nie ma wątpliwości
Stany Zjednoczone regularnie dementują doniesienia o możliwym udostępnieniu Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. Dostawa maszyn piątej generacji, takich jak F-35, jest - w opinii większości ekspertów - nieprawdopodobna.
Źródło: Euroactive/PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski