Trwa ładowanie...

Ustawa o sędziach pokoju wkrótce? Paweł Kukiz: To jest prawdziwa reforma sądownictwa

- Projekt wyjdzie w ciągu kilku następnych dni z Kancelarii Prezydenta. (...) To jest prawdziwa reforma sądownictwa. Sędziowie pokoju będą zajmowali się takimi sprawami, które są drobniejsze - zapowiedział w czwartek wieczorem Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.

Ustawa o sędziach pokoju wkrótce? Paweł Kukiz: To jest prawdziwa reforma sądownictwa Ustawa o sędziach pokoju wkrótce? Paweł Kukiz: To jest prawdziwa reforma sądownictwa Źródło: East News
d4moba7
d4moba7

- Od tego rządu zależy przyszłość moich projektów ustaw. Proobywatelskich, bardzo ważnych - przekazał w "Gościu Wydarzeń" Paweł Kukiz, dodając, że m.in. ustawa o sędziach pokoju jest już gotowa.

Jak zapowiedział, "projekt wyjdzie w ciągu kilku następnych dni z Kancelarii Prezydenta". - To jest prawdziwa reforma sądownictwa - ocenił muzyk.

- Sędziowie pokoju będą zajmowali się takimi sprawami, które są drobniejsze, zagrożonymi do roku pozbawienia wolności, w których przedmiot sporu jest warty do 10 tys. złotych. Takich spraw jest ponad 70 procent - tłumaczył lider ruchu Kukiz'15.

Prowadzący Bogdan Rymanowski dopytywał, czy projekt ustawy jest zgodny z ustawą zasadniczą. - Polska Konstytucja jest do wymiany, bo jest fatalna. (...) Ustawa o sędziach pokoju jest potrzebna z punktu widzenia obywatelskiego. To przyśpieszy postępowania. Ci sędziowie będą wybierani bezpośrednio przez obywateli, a nie przez partie polityczne - wyjaśnił poseł.

d4moba7

- Jeśli to wymaga zmiany Konstytucji, jak niektórzy twierdzą, to ja bym się bardzo zdziwił, gdyby Sejm tej Konstytucji nie chciałby zmienić. Gdyby tak się stało, to okazałoby się, że by zwyciężyły partykularyzmy partyjne, a nie interes wspólnoty - ocenił w Polsat News Kukiz.

Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana? Kukiz: Nie miałbym nic przeciwko

W rozmowie poruszono również kwestię wyroku TSUE. W środę unijny trybunał zdecydował o nałożeniu na Polskę kar za niewykonanie orzeczenia ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Mnie też się ta Izba Dyscyplinarna nie podoba. Ja bym wolał, żeby sędziowie byli pozbawieni immunitetu. Wtedy żadna izba nie byłaby potrzebna - tłumaczył Kukiz.

- Nie miałbym nic przeciwko, żeby tę izbę rozwiązać. Ale wtedy trzeba było odebrać sędziom immunitety. Pan sobie wyobraża, co wtedy by się działo? - dopytywał retorycznie.

d4moba7

Na antenie Paweł Kukiz przywołał ubiegłotygodniowe przemówienie Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem "wystąpienie premiera było świetne", ale "brakowało odpowiedniego supportu". - Mamy kiepską dyplomację, na salonach lewicowej Unii Europejskiej ta polityka jest nieumiejętnie prowadzona - przekazał polityk.

Rymanowski poruszył również kwestię Krajowej Rady Sądownictwa, która w czwartek została usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Dziennikarz Polsat News dopytywał, czy Polska po tej decyzji znalazła się na marginesie.

- Na marginesie jesteśmy od wielu, wielu lat. W Polsce wykształciły się klany sędziowie. Ta niezawisłość sędziowska to jest absolutny brak odpowiedzialności. Każda decyzja sędziego jest w praktyce niepodważalna - ocenił Kukiz.

Zobacz też: Były premier o Ziobrze: rozrabia bez żadnych konsekwencji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4moba7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4moba7
Więcej tematów