Trwa ładowanie...
d3owzag

Ustawa o Sądzie Najwyższym. TK zamieścił wniosek Ziobry ws. zawieszenia przepisów

Trybunał Konstytucyjny opublikował na swojej stronie internetowej wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Pismo dotyczy zawieszenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które zostały skrytykowane przez ministra sprawiedliwości.
Share
Trybunał Konstytucyjny zamieścił wniosek Zbigniewa Ziobry, w którym krytykuje przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym
Trybunał Konstytucyjny zamieścił wniosek Zbigniewa Ziobry, w którym krytykuje przepisy ustawy o Sądzie NajwyższymŹródło: East News, Fot: Jan Bielecki
d3owzag

W ubiegły czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała o skierowaniu przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę wniosku ws. Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości uznał, że "zawieszenie stosowania niektórych przepisów obowiązującej ustawy o Sądzie Najwyższym, stanowi rażące przekroczenie kompetencji Sądu Najwyższego".

Wniosek został już opublikowany na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Wraz z uzasadnieniem liczy ponad 50 stron. Sprawa dotyczy pytań prejudycjonalnych, które Sąd Najwyższy wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie są przekonani, że do czasu rozstrzygnięcia interpretacji przepisów nowelizacja powinna być zawieszona.

Zdaniem Ziobry skierowanie takiego zapytania przez SN "oznaczało dodatkowe opóźnienie w rozstrzygnięciu sprawy zawisłej przed Sądem Najwyższym, wbrew interesom obywatela dochodzącego tam swoich praw". W związku z tym Prokurator Generalny "nie mógł nie zareagować" i zawnioskował o uznanie niekonstytucyjności tego przepisu.

d3owzag

Zobacz także: Adam Bielan o inicjatywie sędziów: rokosz przeciwko państwu polskiemu

Źródło: trybunal.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3owzag

Podziel się opinią

Share
d3owzag
d3owzag
Więcej tematów