Trwa ładowanie...

Ustawa o Sądzie Najwyższym. TK zamieścił wniosek Ziobry ws. zawieszenia przepisów

Trybunał Konstytucyjny opublikował na swojej stronie internetowej wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Pismo dotyczy zawieszenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które zostały skrytykowane przez ministra sprawiedliwości.

Ustawa o Sądzie Najwyższym. TK zamieścił wniosek Ziobry ws. zawieszenia przepisówŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d1w7dmg
d1w7dmg

W ubiegły czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała o skierowaniu przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę wniosku ws. Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości uznał, że "zawieszenie stosowania niektórych przepisów obowiązującej ustawy o Sądzie Najwyższym, stanowi rażące przekroczenie kompetencji Sądu Najwyższego".

Wniosek został już opublikowany na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Wraz z uzasadnieniem liczy ponad 50 stron. Sprawa dotyczy pytań prejudycjonalnych, które Sąd Najwyższy wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie są przekonani, że do czasu rozstrzygnięcia interpretacji przepisów nowelizacja powinna być zawieszona.

Zdaniem Ziobry skierowanie takiego zapytania przez SN "oznaczało dodatkowe opóźnienie w rozstrzygnięciu sprawy zawisłej przed Sądem Najwyższym, wbrew interesom obywatela dochodzącego tam swoich praw". W związku z tym Prokurator Generalny "nie mógł nie zareagować" i zawnioskował o uznanie niekonstytucyjności tego przepisu.

Zobacz także: Adam Bielan o inicjatywie sędziów: rokosz przeciwko państwu polskiemu

Źródło: trybunal.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1w7dmg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w7dmg
Więcej tematów