Trwa ładowanie...

Ustawa o Sądzie Najwyższym. TK zamieścił wniosek Ziobry ws. zawieszenia przepisów

Trybunał Konstytucyjny opublikował na swojej stronie internetowej wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Pismo dotyczy zawieszenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które zostały skrytykowane przez ministra sprawiedliwości.

Share
Ustawa o Sądzie Najwyższym. TK zamieścił wniosek Ziobry ws. zawieszenia przepisów
Źródło: East News, fot: Jan Bielecki
d6i6fgz

W ubiegły czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała o skierowaniu przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę wniosku ws. Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości uznał, że "zawieszenie stosowania niektórych przepisów obowiązującej ustawy o Sądzie Najwyższym, stanowi rażące przekroczenie kompetencji Sądu Najwyższego".

Wniosek został już opublikowany na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Wraz z uzasadnieniem liczy ponad 50 stron. Sprawa dotyczy pytań prejudycjonalnych, które Sąd Najwyższy wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie są przekonani, że do czasu rozstrzygnięcia interpretacji przepisów nowelizacja powinna być zawieszona.

Zdaniem Ziobry skierowanie takiego zapytania przez SN "oznaczało dodatkowe opóźnienie w rozstrzygnięciu sprawy zawisłej przed Sądem Najwyższym, wbrew interesom obywatela dochodzącego tam swoich praw". W związku z tym Prokurator Generalny "nie mógł nie zareagować" i zawnioskował o uznanie niekonstytucyjności tego przepisu.

Zobacz także: Adam Bielan o inicjatywie sędziów: rokosz przeciwko państwu polskiemu

Źródło: trybunal.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d6i6fgz

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6i6fgz
d6i6fgz
Więcej tematów