Trwa ładowanie...
d2ono1p

"Zdumiewające". Zbigniew Ziobro ostro o decyzji niemieckiego trybunału ws. polskiego wyroku

- Decyzja niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości jest smutna i zaskakująca - oznajmił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Trybunał uznał, że postanowienie polskiego sądu nie może być egzekwowane w RFN. Chodzi o wyrok, który nakazywał telewizji ZDF przeprosiny za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W ocenie Ziobry, człowiekowi który był więźniem obozu koncentracyjnego nie dano "prawa satysfakcji z prawdziwego wyroku"
W ocenie Ziobry, człowiekowi który był więźniem obozu koncentracyjnego nie dano "prawa satysfakcji z prawdziwego wyroku" (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d2ono1p

Głos w sprawie Zbigniew Ziobro zabrał na antenie TVP Info. - To jest wielce wymowne, że niemiecki sąd federalny, czyli odpowiednik polskiego Sądu Najwyższego, stwierdza, że nie będzie wykonywany wyrok sądu, choć zgodnie z prawem europejskim on powinien być wykonany, czemu wyraz dały dwa sądy niemieckie, które wcześniej na ten temat się wypowiadały - powiedział minister.

Ziobro wskazał, że "w Niemczech o tym, kto będzie sędzią sądu federalnego decydują wyłącznie politycy - w połowie ministrowie sprawiedliwości landów poszczególnych, w połowie przedstawiciele Bundestagu".

- Rodzi się pytanie, czy tam nie są dobierani ludzie, którzy mają dbać np. o interesy niemieckiego państwa. Można by takie pytanie postawić, skoro niemieccy politycy stawiają nam zarzuty, że my reformujemy polskie państwo - że tam są dobierani ludzie, którzy mają dbać o ich interesy i tak dbają, że czynią to nawet kosztem prawdy historycznej i kosztem elementarnej sprawiedliwości - stwierdził.

d2ono1p

- Czy to ma związek z takim powoływaniem przez polityków niemieckich sędziów sądu federalnego? Nie wiem. Wiem, że jest to orzeczenie dość zdumiewające i dość smutne, biorąc pod uwagę pewne realia historyczne, które niemiecki sąd federalny też powinien mieć na uwadze - dodał minister.

"Polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz"

Przypomnijmy, proces ZDF wytoczył były więźień niemieckiego obozu Auschwitz Karol Tendera. Chodziło o posłużenie się w 2013 r. na portalu określeniem "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". W grudniu 2016 r. krakowski sąd apelacyjny nakazał niemieckiej stacji umieścić na stronie głównej jej serwisu internetowego przeprosiny za użycie tego określenia. Wyrok był prawomocny.

W zeszłym roku wpłynęła skarga kasacyjna pełnomocników ZDF od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W październiku ub.r. SN zdecydował o przyjęciu tej skargi kasacyjnej do rozpoznania na rozprawie. Oczekuje ona na wyznaczenie terminu.

d2ono1p

Ostatecznie sprawa trafiła do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH). 19 lipca orzekł on, że wyrok sądu w Krakowie nie może być egzekwowany w RFN, gdyż byłoby to "oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów".

Ziobro: nie dano "prawa satysfakcji"

W ocenie Ziobry, Tenderze nie dano "prawa satysfakcji z prawdziwego wyroku, który powinien być bez zmrużenia oka przez niemiecką telewizję wykonany".

Reprezentujący b. więźnia Auschwitz mec. Lech Obara zapowiedział, że zwróci się do SN o zadanie pytania prejudycjalnego Trybunałowi Sprawiedliwości UE ws. wyegzekwowania w Niemczech polskiego wyroku.

d2ono1p

Źródło: polskieradio.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Trzeba być kompletnym idiotą!". Jakubiak odpowiada Trzaskowskiemu ws. ONR

d2ono1p

Podziel się opinią

Share

d2ono1p

d2ono1p
Więcej tematów