Ustawa o referendum lokalnym niekonstytucyjna?
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o referendum lokalnym. Według RPO, jeden z jej artykułów jest nie tylko niekonstytucyjny, ale i sprzeczny z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego.
22.06.2002 | aktual.: 27.06.2002 18:27
W uzasadnieniu wniosku do TK, prof. Andrzej Zoll podkreślił, że konstytucja ustanawia zasadę dającą członkom wspólnoty samorządowej prawo decydowania w drodze referendum o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego. W ustawie zasadniczej jest też zapis powierzający ustawodawcy określenie zasad i trybu przeprowadzenia referendum lokalnego.
Według RPO, przepis konstytucji _ nie pozostawia wątpliwości, że referendum może zostać przeprowadzone w każdej sprawie dotyczącej wspólnoty samorządowej_, a zawartego w niej odesłania do ustawowego uregulowania zasad i trybu przeprowadzenia referendum lokalnego nie można rozumieć jako konstytucyjnego upoważnienia do ograniczenia zakresu referendum do spraw mieszczących się w granicach zadań jednostek samorządu terytorialnego.
Tymczasem - jak wskazał Zoll - w ustawie o referendum lokalnym jest przepis mówiący o tym, że "mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego jako członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w drodze głosowania swoją wolę, co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki lub w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki".
_ Takie brzmienie przepisu wskazuje na ograniczenie zagwarantowanego konstytucją prawa do rozstrzygania o sprawach dotyczących wspólnoty wyłącznie do spraw zastrzeżonych w kompetencji organów wyłonionych prze tę wspólnotę_ - napisał Zoll w piśmie do TK. (reb)