Trwa ładowanie...
d2v1qu3
22-09-2008 16:43

Ustawa o obywatelstwie - jest kontrprojekt prezydencki

Kancelaria Prezydenta opracowała własną nowelizację ustawy o obywatelstwie RP - podaje serwis tvp.info. Stanowi on alternatywę wobec projektu przygotowanego przez senatorów Platformy Obywatelskiej. Obydwa dokumenty dotyczą m.in. przywracania obywatelstwa Polakom, którzy je utracili.

d2v1qu3
d2v1qu3

Oba projekty na pierwszy rzut oka są bardzo podobne. Obie wersje przyznają Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji nową kompetencję - przywracania obywatelstwa tym, którzy je utracili. Różnica jest jedynie taka, że nowelizacja przygotowana przez Kancelarię Prezydenta zakłada, że szef MSWiA będzie mógł przywracać obywatelstwo wyłącznie tym, którzy utracili je przed 1989 roku. PO chce tę granicę wyznaczyć później, bo w 1999 roku.

Nasz projekt nie jest ostateczny, nie został jeszcze zaakceptowany przez pana prezydenta - mówi serwisowi doradca Lecha Kaczyńskiego prof. Andrzej Stelmachowski, który uczestniczył w pracach nad dokumentem. Z ustaleń tvp.info wynika, że prezydent zwleka, bo nie ma pewności, czy obecny w obu projektach zapis uprawniający szefa MSWiA do przywracania obywatelstwa jest zgodny z konstytucją. Ustawa zasadnicza mówi bowiem, że nadawanie obywatelstwa jest wyłącznym prawem głowy państwa (kwestii przywracania polskie prawo nie reguluje). Senator PO Andrzej Person twierdzi jednak, że dysponuje ekspertyzami rozwiewającymi te wątpliwości.

Z ustaleń tvp.info wynika, że w sprawie nowelizacji ustawy o obywatelstwie spotykali się już szefowie Kancelarii Prezydenta i Senatu Piotr Kownacki i Ewa Polkowska. O tym, że w tej sprawie nie ma mowy o żadnym konflikcie, zapewnia senator Person. - Chcemy, by przedstawiciele prezydenta uczestniczyli w pracach nad tą ustawą. Ta sprawa nie powinna być przedmiotem politycznego sporu - mówi Person.

Michał Krzymowski

d2v1qu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v1qu3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj