ŚwiatUstawa o imporcie komórek macierzystych

Ustawa o imporcie komórek macierzystych

Niemieccy naukowcy mogą w wyjątkowych
przypadkach wykorzystywać do badań nad nowymi metodami leczenia
sprowadzane z zagranicy komórki macierzyste, pobrane z ludzkich
embrionów.

Bundestag przyjął w czwartek ustawę zezwalającą na import komórek uzyskanych przed 1 stycznia 2002 r. i przechowywanych w formie kultur w laboratoriach. Import komórek dopuszczalny jest w przypadku "ważnych celów badawczych". Urząd kontrolny w ministerstwie zdrowia oraz centralna komisja etyki badać będą zasadność wniosków o zezwolenie na import.

Ustawę poparło 360 deputowanych ze wszystkich klubów parlamentarnych. 190 parlamentarzystów było przeciwnych ustawie, dziewięciu deputowanych wstrzymało się od głosu. Ustawa wprowadza w życie wolę parlamentu, wyrażoną w debacie przeprowadzonej w końcu stycznia.

Parlament potwierdził obowiązujący już wcześniej zakaz zabijania embrionów dla celów badawczych w niemieckich laboratoriach. Pochodząca z 1990 r. ustawa zabrania pobierania w Niemczech komórek z ludzkich zarodków. Luka w przepisach dopuszczała nieograniczony import komórek, jednak niemieckie placówki badawcze wstrzymywały się ze sprowadzaniem materiału genetycznego czekając na decyzję Bundestagu.

Zezwolenie na import dotyczy tylko takich komórek, które powstały w procesie sztucznego zapłodnienia i nie zostały wykorzystane. Wprowadzenie bariery czasowej, ustalonej na początek roku, zapobiec ma zabijaniu nowych embrionów na skutek zwiększonego popytu ze strony niemieckich placówek naukowych.

Naukowcy ubiegający się o zezwolenie na import komórek macierzystych muszą udowodnić, że do zaplanowanych prac badawczych nie można użyć tzw. komórek dorosłych, uzyskanych z pępowiny ani komórek zwierzęcych. Sprowadzenie komórek macierzystych bez wymaganego zezwolenia może być ukarane karą pozbawienia wolności do lat trzech. (iza)

importkomórkimacierzyste
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)