PolskaUstawa o działalności gospodarczej - niekonstytucyjna

Ustawa o działalności gospodarczej - niekonstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy ustawy o działalności gospodarczej, regulujące zasady wydawania koncesji i zezwoleń, są niezgodne z konstytucją.

Zaskarżony przepis wprowadzał - działając wstecz - obowiązek uzyskiwania koncesji oraz zezwoleń na działalność gospodarczą, które - na mocy poprzednich przepisów - przestały obowiązywać.

Sejm wydłużył okres koncesjonowania do końca 2001 roku, nowelizując prawo działalności gospodarczej 22 czerwca. Senat rozpatrzył zmiany 4 lipca, a do prezydenta ustawa trafiła 6 lipca. Wcześniejsze przepisy stanowiły, że z końcem czerwca 2001 r. wygasał obowiązek uzyskiwania koncesji bądź zezwoleń, co do których nie określono w ustawach zakresu i warunków wykonywania działalności gospodarczej oraz udzielania koncesji lub zezwoleń.

Według prezydenta - który zaskarżył ustawę - obowiązek uzyskiwania koncesji i zezwoleń został zniesiony 1 lipca, bo odpowiednich zmian nie uchwalono z dostatecznym wyprzedzeniem.

Trybunał orzekł, że ustawa łamie Konstytucję, uznał jednak, że sama ustawa nakłada obowiązek koncesji, wobec czego obowiązek koncesjonowania istnieje nadal. (ajg)

ustawatrybunałprezydent
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)