Trwa ładowanie...
d2dcy1p

Ustawa medialna - media publiczne

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: JAKUB WOSIK/REPORTER

Projekt ustawa medialna, to tak naprawdę pakiet trzech propozycji autorstwa PiS: o mediach narodowych, składce audiowizualnej i projekt przepisów wprowadzających te dwie ustawy. W ramach tych zmian TVP, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa mają zostać przekształcone w instytucje mediów narodowych. Wyboru władz mediów narodowych dokonywałaby Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. „Duża” ustawa medialna miała wejść w życie 1 lipca 2016 roku, ale odłożono ją w czasie. Powodem jest zakres zmian, który musi notyfikować Unia Europejska, a to może trwać nawet półtora roku.

Jednak zmiany w mediach publicznych zaszły, ponieważ uchwalono „małą” ustawę medialną. Na początku 2016 roku minister skarbu państwa powołał nowych członków rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Szefem TVP został Jacek Kurski, co spotkała się z głosami, że telewizja publiczna zostanie upolityczniona. Jacek Kurski odpowiadał krytykom, że telewizja zmieni się na lepsze, a on sam wie jak chronić ją przed upolitycznieniem.

Projekt ustawy medialnej został w czerwcu 20 16 roku oceniony przez Radę Europy, która zaleciła m.in. zmiany w procedurze wyboru członków Rady Mediów Narodowych i przestrzegania zasad pluralizmu. Eksperci Rady Europy uważają, że zmiany wymagane są w kilku obszarach. Procedura wyboru i wyznaczania członków Rady Mediów Narodowych powinna być transparentna, a wybrani członkowie niezależni od wpływów politycznych. Według Krzysztofa Czabańskiego, stojącego za projektem ustawy medialnej, odpowiednie zmiany już są wprowadzane a projekt będzie zgodny ze standardami.

7 lipca 2016 roku weszła w życie ustawa o Radzie Mediów Narodowych. Według ustawy zadaniem Rady ma być powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. A po wyborze Rady, TVP, PR i PAP nie podlegają już ministrowi skarbu. W skład Rady Mediów Narodowych wchodzi pięć osób.

Pod koniec roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część zapisów „małej” ustawy medialnej jest niezgodnych z konstytucją. Według TK to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma mieć wpływ na wybór członków zarządu i rad nadzorczych mediów publicznych, a nie Rada Mediów Narodowych.

d2dcy1p

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dcy1p
d2dcy1p
d2dcy1p
Więcej tematów
d2dcy1p