Trwa ładowanie...

Ustawa dezubekizacyjna: minął rok od wprowadzenia. Resort nie uwzględnił żadnej skargi

Dokładnie rok temu, 1 października 2017 roku, zaczęła obowiązywać tzw. ustawa dezubekizacyjna. Na jej mocy obniżono emerytury tysiącom funkcjonariuszy służb i policjantom. Wielu z nich odwołało się od tej decyzji do MSWiA. Resort nie uwzględnił jednak ani jednej skargi.

Ustawa dezubekizacyjna: minął rok od wprowadzenia. Resort nie uwzględnił żadnej skargiŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d20g0i0
d20g0i0

Ustawa autorstwa PiS - jak przypomina "Gazeta Wyborcza" - miała "przywrócić dziejową sprawiedliwość i ukarać oprawców systemu totalitarnego". Zgodnie z jej zapisami wszyscy funkcjonariusze służb i policjanci, którzy chociażby jeden dzień przepracowali w Służbie Bezpieczeństwa lub specsłużbach MON, mieli mieć obniżoną emeryturę - łącznie ok. 40 tys. osób.

Emerytury zostały obniżone. Wielu byłych policjantów, którzy przez lata z narażeniem życia ścigali bandytów i w wolnej Polsce zajmowali się rozbijaniem gangów, otrzymuje obecnie 1,7 tys. złotych na rękę. Niektórym z nich obniżono świadczenie do wysokości emerytury minimalnej, czyli ok. 880 zł. Nic dziwnego, że wielu z nich zdecydowało się złożyć wniosek o wyłączenie z ustawy.

Na mocy art. 8 ustawy dezubekizacyjnej szef resortu spraw wewnętrznych i administracji - jak przypomina "GW" - może odstąpić od obniżania emerytury funkcjonariuszowi, jeśli krótko pracował w aparacie represji lub szczególnie zasłużył się dla wolnej Polski, narażał dla niej zdrowie i życie. Z informacji Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych wynika, że funkcjonariusze złożyli 4,7 tys. wniosków o wyłączenie ich z ustawy. - Ministerstwo podjęło tylko 500 decyzji, wszystkie odmowne - mówi Czarnecki.

Zdecydowana większość byłych funkcjonariuszy odwołała się od decyzji o obniżeniu im emerytury do sądu. Na wyrok będą jednak musieli poczekać, bo ustawa dezubekizacyjna została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d20g0i0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20g0i0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj