Trwa ładowanie...
dnd4sfh

Ustawa "debizantyzująca" TK. PiS pracuje nad projektem ograniczającym przywileje sędziów

• Politycy PiS chcą pozbawić sędziów uposażenia po przejściu w stan spoczynku

• Będą także pozbawieni możliwości dodatkowej pracy poza TK

• Sędziowie nie będą mieli możliwości korzystania ze środków na asystentów

• PiS: to się wpisuje w koncepcję taniego państwa

dnd4sfh
dnd4sfh

Klub PiS przygotuje nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który ma ograniczyć przywileje sędziów Trybunału, m.in. pozbawić ich uposażenia po przejściu w stan spoczynku.

Jak dowiedziała się PAP w kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującym" Trybunał Konstytucyjny.

Według rozmówców PAP, obecni i przyszli sędziowie TK nie będą otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku. Sędziowie będą pozbawieni także możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych.

dnd4sfh

Projekt ma też pozbawić sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów, a także ma zlikwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych. - To się wpisuje w koncepcję taniego państwa. Trwają prace nad projektem, który niebawem zgłosi klub PiS - powiedział jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Brudziński: przywileje sędziów Trybunału są obecnie zbyt wygórowane

Informacje te potwierdził wicemarszałek Sejmu i szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. - Podobnie jak w przypadku spółek Skarbu Państwa, odpraw i wynagrodzeń dla ich prezesów, które radykalnie ograniczyliśmy, zamierzamy też zmniejszyć przywileje sędziów TK - powiedział Brudziński.

Jak stwierdził, przywileje sędziów Trybunału są obecnie zbyt "wygórowane".

Jak powiedział Brudziński, nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, czy sędziowie zostaną całkowicie pozbawieni uposażenia, czy zostanie ono znacząco ograniczone. - Ścierają się dwie koncepcje. Zobaczymy jakie rozwiązanie znajdzie się w ostatecznym kształcie projektu - powiedział wicemarszałek Sejmu.

dnd4sfh

Ziobro: nowa ustawa będzie budować architekturę Trybunału już na długie lata

- To ma być ustawa, która będzie stanowiła podstawę działania Trybunału Konstytucyjnego w następnych latach - tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się w radiowej Jedynce do słów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który zapowiedział przyjęcie kolejnej, nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ma ona uwzględnić między innymi propozycje sejmowego zespołu ekspertów ds. TK.

Zbigniew Ziobro powiedział, że ustawa o Trybunale z 22 lipca była w dużej mierze "wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Komisji Weneckiej" i rezultatem poszukiwania kompromisu. - Czym innym jednak jest generalna rekonstrukcja funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i, jak sądzę, o takiej ustawie, która będzie budować architekturę Trybunału już na długie lata mówił pan marszałek Karczewski - podkreślił minister.

Przedstawiciele Komisji Weneckiej po raz trzeci przyjadą do Polski

Przedstawiciele Komisji Weneckiej we wrześniu przyjadą do Polski. Delegacja znów zajmie się zmianami w przepisach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

dnd4sfh

Będzie to już trzecia wizyta reprezentantów Komisji w Polsce. Poprzednio również badali sprawę konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz Ustawy o Policji. W obu tych przypadkach wydano opinie negatywne dla Polski.

Tym razem przedmiotem zainteresowania Komisji będzie najnowsza ustawa organizująca pracę Trybunału Konstytucyjnego, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. W październiku zostanie opracowana i zaprezentowana nowa opinia Komisji.

Wyrok TK w sprawie nowej ustawy PiS zostanie ogłoszony 11 sierpnia

Nową ustawą o TK zajmie się również Trybunał Konstytucyjny, który potwierdził oficjalnie, że wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony 11 sierpnia. "Publiczne ogłoszenie wyroku wydanego w pełnym składzie na posiedzeniu niejawnym w sprawie o stwierdzenie niezgodności z konstytucją RP przepisów ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym (sygn. akt K 39/16) nastąpi 11 sierpnia 2016 r. o godz. 11.00" - głosi komunikat, który w czwartek pojawił się na stronie internetowej TK. Nie podano, kiedy dojdzie do niejawnego posiedzenia w tej sprawie.

Do TK wpłynęły trzy skargi na nową ustawę o TK: autorstwa posłów PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO Adama Bodnara.

dnd4sfh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnd4sfh
Więcej tematów